JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

suszter

suszter szó jelentése

A "suszter" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A suszter egy olyan mesterség szakemberét jelenti, aki cipőket javít, felújít és készít. A suszterek hagyományosan kézművesek voltak, akik kézzel dolgozták fel az anyagokat és készítették el a cipőket. Azonban a modern korban már előállító üzemek is foglalkoznak cipők gyártásával. A suszterek feladatai közé tartozik a sérült vagy elhasználódott cipők javítása, új talpak és sarkak felrakása, varrások helyreállítása, valamint a cipők tisztítása és ápolása. A régi időkben a suszterek gyakran készítettek új cipőket is, azonban ma már ez kevésbé jellemző. A suszterek munkája nagy precizitást igényel, hiszen egy rosszul végzett javítás vagy készítés miatt a cipő kényelme és tartóssága is csorbulhat. A jó minőségű cipők értékes tárgyak lehetnek, ezért sokan inkább felkeresik a susztert, hogy megmentsék kedvenc lábbelijüket. A susztermesterség hosszú múltra tekint vissza, és a mai napig jelentős szerepe van a cipők gondozásában és javításában. Bár a gyártósorokon előállított olcsóbb cipők elterjedése miatt az igény csökkent, de sokan még mindig megbíznak a suszterekben, hogy megmenthessék vagy újjá varázsolhassák kedvenc cipőiket.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A 'suszter' szó eredete a közép-latin "sūtor" vagy "sūtārius" szóból ered, amelynek jelentése 'cipész'. Ez a latin szó valószínűleg az ógörög "syountēs" vagy "syontes" szóból származik, ami szintén 'cipész' jelentést hordozott.

A 'suszter' szó kialakulásában nagy szerepet játszott a cipők készítésére és javítására specializálódott kézművesek tevékenysége. A középkorban a cipőkészítés és -javítás egy fontos iparág volt, és a suszterek elengedhetetlenek voltak az emberek mindennapi életében.

Az etimológiai fejlődés során a "sūtor" szóból kialakult a közép-latin "sūttōr", majd pedig a magyar nyelvben 'szuttór' formában jelent meg. Végül ez átalakult a mai 'suszter' alakba.

A suszterek hagyományosan kézi eszközökkel dolgoztak, mint például varrógépek helyett kézi öltögetésre használt tűk és fonálak. Ma már azonban sok suszter gépi eszközöket használ a munkájához.

Betűrendben közeli szavak

sunyi, surc, sürget, sürgős, sűrű, suszter, sut, suta, suttogás,