JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

sintoizmus

sintoizmus szó jelentése

A 'sintoizmus' a japán eredetű vallási irányzat neve, amely a természet tiszteletét és az őseik szellemének imádatát helyezi előtérbe. A szó jelentése a "shin" (istenek) és "to" (út) szavak összevonásából származik, így a sintoizmus azt jelenti, hogy az "istenek útja". A sintoizmusban az ember és a természet közötti harmónia megteremtése kiemelkedő fontossággal bír. Ez magában foglalja az őseik tiszteletét, az istenekkel és szellemekkel való kommunikációt, valamint a természeti erők és jelenségek imádatát. A sintoista hívők gyakran látogatnak templomokba vagy szent helyekre, hogy imádkozzanak és áldozatokat mutassanak be. Fontos megemlíteni, hogy a sintoizmus Japánra jellemző vallás, amely erősen kapcsolódik az ország történelméhez és kultúrájához. Bár egyes elemei befolyásolhatják más vallásokat is, mint például a buddhizmust vagy a szamuráj etikát, általánosságban véve a sintoizmus inkább egy népi vallás, mintsem egy szervezett vallási rendszer.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A szó "sintoizmus" a japán "Shinto" és a görög "-ismos" szavak összetételéből ered. A Shinto jelentése "istenek útja", míg az "-ismos" egy jelentőséghez vagy felfogáshoz kapcsolódó végződés.

A sintoizmus a 6. és 7. században alakult ki Japánban, és az ország ősi vallásának tekinthető. Az eredete azonban jóval régebbre nyúlik vissza, egészen az ősi japán mitológiáig és hagyományokig.

A sintoizmus olyan hagyományokra épül, amelyek a természet tiszteletén, az ősök tiszteletén és a szellemekbe vetett hiten alapulnak. A vallás fontos elemei közé tartozik a tisztaság és a szertartások végzése, valamint a templomokban vagy szent helyeken való imádkozás.

A sintoizmus eredetileg nem rendelkezett egyetlen központi szervezettel vagy dogmatikus rendszerrel. Az ország modernizálódása során azonban kialakult egy állami támogatott Sintoista Szövetség, amelynek célja az volt, hogy összehangolja és irányítsa a vallási tevékenységet.

Az "ismos" végződés hozzáadása a "Shinto" szóhoz azért történhetett, hogy a vallásra jellemző felfogást vagy rendszert jelezze.

Betűrendben közeli szavak

sincs, sine qua non, singcsont, sinológus, sintér, sintoizmus, sinus, sinusgörbe, sipka, sípos, sírásó,