JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

simulacrum

simulacrum szó jelentése

A "simulacrum" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: A "simulacrum" eredetileg latin eredetű szó, ami azt jelenti, hogy "képmás", "másolat" vagy "utánzat". A fogalom Jean Baudrillard francia szociológus és filozófus munkáiban vált ismertté. Baudrillard szerint a kortárs társadalomban a valóság egyre inkább eltűnik, és helyét a képmások veszik át. A simulacrum tehát egy olyan valóság utáni állapotot jelent, amikor már nem tudjuk megkülönböztetni a valóditól az utánzattól vagy a képtől. A magyar nyelvben a "simulacrum" jelentése hasonló: egy olyan dolog vagy helyzet, amely látszólagosan valóságos, de valójában csak utánozza vagy maszkírozza az eredetit. Ez lehet például egy műalkotás, amely egy másik alkotást másol vagy parodizál, vagy egy politikai rendszer, amely látszólag demokratikus és szabad, de valójában korlátozza az egyének jogait és szabadságát. Összességében a "simulacrum" kifejezés arra utal, hogy a modern társadalomban a valóság és a képmások közti határok elmosódnak, és nehéz megkülönböztetni a valódi és az utánozott dolgokat.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "simulacrum" szó eredete a latin nyelvben található. A szó eredeti jelentése "hasonmás", "utánzat" vagy "lepel". A latin "simulare" ige alakjából származik, ami azt jelenti, hogy "utánoz" vagy "hasonlít".

A kifejezés eredetileg a római jogban és vallási rituálékban jelent meg. A római jogban a simulacrum arra utalt, hogy egy személy vagy tárgy képmása vagy másolata áll fenn, amely az eredetit helyettesíti. Vallási kontextusban a szó arra utalt, hogy az isteneknek szánt áldozatokat vagy ajándékokat cserélhető tárgyakra cserélték.

A kifejezés későbbi értelmezése és használata azonban radikálisan megváltozott Michel Foucault francia filozófus munkásságának köszönhetően. Foucault a "simulacrum" fogalmát arra használta, hogy leírja a modern társadalmi és kulturális valóságban tapasztalható jelenségeket. Szerinte a simulacrumok olyan képzetek vagy reprezentációk, amelyek már nem tükrözik egy valóságot, hanem önálló entitásokként léteznek és befolyásolják a társadalmat.

Összességében a "simulacrum" szó eredetileg latin eredetű, és a római jogban és vallási rituálékban jelent meg. Későbbi értelmezése azonban radikálisan megváltozott Michel Foucault munkásságának köszönhetően, és ma már a modern társadalmi és kulturális reprezentációkra utal.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A múzeumban egy tökéletesen rekonstruált ókori szobor áll, amely egy simulacrum az eredetiről.
2. A virtuális valóságban játszott játékban a karakterek csak digitális simulacrumban léteznek.
3. A művész szobrászművészetében a simulacrumok olyan élethűek, hogy az ember alig tudja megkülönböztetni az igazi embertől.
4. Az építészeti stúdió tervezett egy modern várost, amelyben minden épület egy simulacrum az eredeti helyszínekről.
5. A filozófiai elméletek szerint a világ körülöttünk csak egy simulacrum, és nem tükrözi teljes mértékben a valóságot.
6. A műalkotások gyakran használnak szimbolikus simulacrumokat, hogy ábrázolják az absztrakt fogalmakat.
7. Az arcfelismerő technológia képes pontosan meghatározni, hogy egy valós személy vagy csak egy simulacrum látható-e a képen.
8. Az online közösségekben sokszor találkozhatunk olyan profilokkal, amelyek csak simulacrumok, és nem felelnek meg a valóságnak.
9. A sci-fi regényekben gyakran találkozhatunk olyan karakterekkel, akik mesterséges simulacrumok, és emberi tulajdonságokkal rendelkeznek.
10. Az animációs filmekben a karakterek digitális simulacrumok, amelyek mozgásukkal és viselkedésükkel valósághűen jelennek meg a képernyőn.

Rokonértelmű szavak

imitáció, másolat, hamisítvány, álca, ál, utánzat

Fonetikus átírás

/sɪmjʊˈleɪkrəm/

Betűrendben közeli szavak

sherpa, shoppingolas, shounen, sideboobs, simleder, simulacrum, sitcom, sitt, sjw, skicc, skiro,