JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

segedige

segedige szó jelentése

A 'segédige' egy olyan igeképzős szó, amely segítő jelleggel funkcionál a mondatban. A segédige más igékkel együttműködve fejezi ki az időt, módot és más grammatikai jellemzőket. Általában segítségükkel alkotjuk a különböző igeidőket, módokat és más szerkezeteket. A segédige segítségével például kifejezhetjük a múlt időt (pl. "voltam"), a jelen időt (pl. "vagyok"), a jövő időt (pl. "leszek"), vagy akár a feltételt (pl. "kellene"). Az ilyen típusú igék általában nem fejezik ki önmagukban a teljes jelentést, hanem más igékkel együttműködve kapnak értelmet és helyezkednek el a mondatban. Példák segédigékre: lenni, kell, tud, lehet, akar, szokott stb. Az ilyen típusú igék fontos szerepet töltenek be a magyar nyelvben, mivel segítségükkel alakítjuk és pontosítjuk az igei kifejezéseket és jelentéseket a mondatban.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "segédige" kifejezés az "ige" szóhoz kapcsolódik, ami a cselekvést vagy állapotot fejezi ki. A "segédige" tehát egy olyan ige, amely más igékkel együtt használva segít kifejezni a cselekvést vagy állapotot.

Az eredetét tekintve a "segédige" kifejezés magyar nyelvű szóösszetétel, amelynek az első tagja a "segéd" szó, ami a segítést, támogatást jelenti. A "segéd" szó pedig valószínűleg a segítésre alkalmas eszközt jelentő segédszóból alakult ki.

A "segédige" kialakulása és elterjedése valószínűleg a nyelvfejlődés során történt. Az emberek észrevették, hogy bizonyos igék használata során más igéket is fel kell használni ahhoz, hogy pontosan kifejezzék azt, amit szeretnének mondani. Így kezdtek el használni olyan igéket, amelyek segítenek abban, hogy teljesebb és pontosabb legyen a kifejezés.

Eredetileg a "segédige" fogalmát nem csak magyar nyelven használták, hanem más nyelveken is létezik hasonló fogalom. A nyelvészeti kutatások során azonosították a "segédige" fogalmát más nyelvekben is, például az angolban a "auxiliary verb" vagy a németben az "Hilfsverb" kifejezések használatosak ugyanerre a jelentésre.

Szófaja és helyesírása

igeképző

Példamondatok

1. A segédige segít a mondat szerkezetének kialakításában.
2. A segédige a főige mellett áll és segít annak időhatározásában.
3. Például az "általános segédigék" közé tartozik az "is", a "sem", a "nem csak... hanem", stb.
4. A segédige általában rövid, módosulatlan alakú ige.
5. Az angol nyelvben például gyakran használják a "do", "have", "will" segédigéket.
6. A segédige nélkül a mondat kevésbé lenne érthető.
7. A helyes segédige kiválasztása fontos része a nyelvtanulásnak.
8. A magyar nyelvben például vannak múlt időben használt segédigék is, mint például az "általános múlt idejű" segédigék (voltam, voltál, volt, voltunk, voltatok, voltak).
9. Az ige és a segédige közötti kapcsolatot a mondatban valószínűleg egy időhatározó vagy egyéb szókapcsolat határozza meg.
10. Sokszor a kérdéseknél is szükség van a megfelelő segédige használatára.

Rokonértelmű szavak

társige, kiegészítőige, segédjel, szolgáltatóige, támogatóige

Fonetikus átírás

[sɛɡeːdiɡɛ]

Betűrendben közeli szavak

iskolapad, vegveszely, kezdemenyezes, vargabetu, hektoliter, segedige, pimpos, zenesz, kihasznalas, hazatalal, egyfajta,