rom
rom szó jelentése
A 'rom' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'rom' szó a magyar nyelvben a romák, vagyis a cigányok önneve. A romák egy etnikai és kulturális csoportot alkotnak, akik Magyarországon és más országokban élnek. A roma származású embereknek saját nyelvük, hagyományaik és életmódjuk van. Azonban fontos megjegyezni, hogy a roma identitás sokféle lehet, és nem minden roma ember azonosítható ugyanazzal a kultúrával vagy életmóddal.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "rom" szó eredete a középkori latinból származik, ahol "roma" vagy "romanus" formában jelentette az "római" jelzőt. Ez a szó aztán a keresztény Európában általánosan elfogadott volt, hogy a Római Birodalom népét és kultúráját jelölje.
A "rom" szó későbbi értelmezése azonban megváltozott, és a cigányságra kezdett vonatkozni. A cigányok eredete vitatott téma, de valószínűleg India északi részéről származnak, és több évszázaddal ezelőtt érkeztek Európába. Az első dokumentált feljegyzések a cigányokról az 1300-as években jelentek meg, amikor néhány csoport Franciaországból és Németországból vándorolt Kelet-Európába.
Ezekben az időkben a cigányokat sokféle néven említették, például "egyiptomiak", "török törvények szerint élők" stb. A "rom" szót először 1482-ben dokumentálták Lengyelországban, ahol a lengyelek ezt használták a cigányokra utalva. Azt hitték, hogy a cigányok római eredetűek, ezért kezdték el őket "rom"-nak nevezni. Ezek a kifejezések aztán elterjedtek más európai nyelvekben is.
Ezután a "rom" szó a cigányokat jelentette, és ma is használatos ebben az értelemben. A szó etimológiája tehát a "római" szóból eredeztethető, mivel eredetileg a cigányokat római eredetűnek hitték.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Néhány épület a városban romos állapotban van.
2. A vihar után rengeteg fa dőlt romba.
3. Az autók ütközése miatt a kereszteződésben nagy romok vannak.
4. A háború után a város sokáig romhalmazzá vált.
5. A régészeti ásatás során több ezer éves romokat találtak.
6. Az összeomlott híd alatt hatalmas romok temetkeztek el.
7. A földrengés következtében több épület is romba dőlt.
8. Az idő múlásával az emlékek is a múlt romjaivá válnak.
9. A tűzvészben az egész lakóház hamarosan rommá vált.
10. A lerobbant járművek az út mentén sorakoztak, mint egy hatalmas roncsudvarban.
Rokonértelmű szavak
pusztul, rombolódik, összedől, elpusztul, lerombolódik, tönkremegy
Fonetikus átírás
A 'rom' szó fonetikus átírása a következő: [rom]
Betűrendben közeli szavak
telep, buba, mindig, tuba, bitumen, rom, tapir, nos, pap, hit, foter,