res iudicata
res iudicata szó jelentése
A "res iudicata" latin kifejezés, amelynek jelentése a magyar nyelvben "elbírált ügy" vagy "itélt dolog". Az elbírált ügy fogalmát a jog területén használják, és azt jelenti, hogy egy jogerős bírósági döntés, végzés vagy ítélet már nem lehet tovább fellebbezni vagy támadni, és ezért jogerőre emelkedett. A res iudicata elve alapvető fontosságú a jogbiztonság és a jogrendszer hatékonysága szempontjából. Ez az elv biztosítja, hogy egyszer meghozott jogerős döntések végső és végleges jellegűek legyenek, és ne lehessen őket újabb eljárásokkal vagy támadásokkal megtámadni vagy felülírni. Amikor egy ügyben res iudicata állapítható meg, az azt jelenti, hogy a döntés végleges és kötelező erejűvé vált, és a feleknek be kell tartaniuk. Ez biztosítja a jogi stabilitást és lehetővé teszi az emberek számára, hogy megbízhassanak abban, hogy az elbírált ügyekben meghozott döntések következetesen érvényesek maradnak.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "res iudicata" kifejezés latin eredetű, és a jogi szaknyelvben használatos. A "res" az "ügy" vagy "dolog" szót jelenti, míg az "iudicata" a "megítélt" vagy "elbírált" jelentéssel bír.
Az etimológiai elemzés során megállapítható, hogy a "res" szó a latin "res" szóból ered, amelynek jelentése "dolog", "dologtárgy", vagy akár "ügy". A "iudicata" pedig a latin "iudicare" igéből származik, ami azt jelenti, hogy "ítél", vagy "elbírál". Az "-a" képző pedig azt fejezi ki, hogy valami megtörtént, befejeződött.
A kifejezés kialakulása a római jogra vezethető vissza. A res iudicata elve szerint egy jogerős ítélet végső és visszavonhatatlan döntést hoz egy adott ügyben. Ez azt jelenti, hogy az ítélet jogerőre emelkedése után az ügy már nem vitatható vagy támadható meg újabb eljárás keretében. Az ítélet res iudicata minőségét nyeri el, ami biztosítja az állampolgárok jogbiztonságát és a jogrendszer stabilitását.
Szófaja és helyesírása
Főnév
Példamondatok
1. A bíróság döntése res iudicata, azaz jogerőre emelkedett.
2. Az ügyvéd felhívta a figyelmet arra, hogy a korábbi per res iudicata, így nem lehet újra tárgyalni.
3. A szomszédok közötti vitában a bíróság res iudicata alapján hozott döntést.
4. A jogi elvek szerint a res iudicata elvével egyezően, egy jogerős ítélet nem lehet újra tárgya peres eljárásnak.
5. Az elsőfokú bíróság ítélete már res iudicata állapotban van, így csak fellebbezés esetén változhat meg.
6. Az előző perben az ügyvéd nem hivatkozott egy fontos precedensre, ezért most új eljárást kezdeményeztek res iudicata hiányában.
7. A jogszabályok szerint a res iudicata elve biztosítja a jogbiztonságot és meghatározza a jogerős döntések hatályát.
8. Az ügyvéd részletesen magyarázta az ügyfeleknek a res iudicata jelentőségét és következményeit.
9. A felek közötti vitás kérdésben végül res iudicata alapján került meghozatalra a bírósági döntés.
10. Az igazságszolgáltatásban a res iudicata elve alapján nem lehet folyamatosan új eljárásokat kezdeményezni egy adott ügyben.
Rokonértelmű szavak
végső ítélet, jogerős döntés, kihirdetett ítélet, eldöntött ügy
Fonetikus átírás
A fonetikus átírás a következő: ['ɾɛs ˈju.dɪ.ka.ta]
Betűrendben közeli szavak
relativizal, religion, rema, rendhazfonok, reprezentalni, res iudicata, reve, rezsi, rittberger, roadshow, robosztus,