JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

pulmonológia

pulmonológia szó jelentése

A pulmonológia a belgyógyászat egyik szakterülete, amely a tüdőbetegségek diagnosztizálásával, kezelésével és megelőzésével foglalkozik. A pulmonológusok (tüdőgyógyászok) szakemberek, akik a légzőszervi megbetegedésekkel kapcsolatos problémák kivizsgálását és kezelését végzik. A pulmonológia foglalkozik olyan betegségekkel, mint például a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), az asztma, a tüdőrák, az alvási apnoe, a tüdőfibrózis, a tuberkulózis és más légzőszervi rendellenességek. A pulmonológusok szakértelmet igénylő diagnosztikai eszközöket használnak, mint például a spirometria (tüdőfunkciós vizsgálat), a bronchoszkópia (a légutak vizsgálata), valamint képalkotó eljárásokat, mint például az röntgen vagy CT-vizsgálatok. A pulmonológia célja az egészség megőrzése és helyreállítása azáltal, hogy segít megszűntetni vagy csökkenteni a légzőrendszerrel kapcsolatos panaszokat és megbetegedéseket. A pulmonológusok a betegek vizsgálatával, diagnózis felállításával, gyógyszeres kezeléssel, műtéttel vagy más beavatkozással, valamint életmód- és terápiás tanácsadással segítik a betegeket a tüdőbetegségek kezelésében és megelőzésében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "pulmonológia" szó az orvostudomány területén használt kifejezés, amely a tüdőbetegségekkel foglalkozó szakterületet jelenti.

Az elnevezés eredete a görög nyelvből származik. A "pulmón" (πνεύμων) szó jelentése "tüdő", és a "-logia" (λογία) pedig "tanulmányozás" vagy "tudomány" jelentést hordoz. Tehát a "pulmonológia" szó szó szerinti fordítása a "tüdőtudomány" vagy "tüdőtanulmányozás".

A pulmonológia mint tudományág az 1900-as évek elején alakult ki, amikor a tüdőbetegségekkel foglalkozó orvosok egyre többet kezdtek tudni és tanulmányozni ezen betegségeket. Az előző évszázadokban is voltak már tüdőbetegségekkel foglalkozó orvosok, de csak később vált ez önálló tudományterületté.

A pulmonológia napjainkban fontos szerepet játszik az orvostudományban, hiszen a tüdőbetegségek (például asztma, krónikus obstruktív tüdőbetegség, tüdőrák stb.) gyakori problémát jelentenek az egészségügyben. A pulmonológusok különböző diagnosztikai és terápiás módszereket alkalmaznak a tüdőbetegségek kezelésére és megelőzésére.

Szófaja és helyesírása

Főnév

Példamondatok

1. A pulmonológia a tüdőbetegségekkel foglalkozó orvosi szakterület.
2. A pulmonológia segít meghatározni és kezelni a légzőrendszerrel kapcsolatos problémákat.
3. Az astma kezelésében a pulmonológia jelentős szerepet játszik.
4. A pulmonológia fontos diagnosztikai eljárásokat végzett, például tüdőszűrési vizsgálatokat.
5. A pulmonológusok speciális képzést kapnak a tüdőbetegségek diagnosztizálására és kezelésére.
6. A pulmonológia területén számos új gyógyszer és terápia fejlesztése zajlik.
7. Az idült obstruktív tüdőbetegség (COPD) a pulmonológia egyik fókusztémája.
8. A pulmonológusok gyakran végeznek bronchoszkópiát, amely egy olyan eljárás, amely során egy vékony csövet vezetnek be a légutakba a diagnózis vagy kezelés céljából.
9. A pulmonológusok gondoskodnak arról, hogy a betegek megfelelően lélegezzenek és az oxigén ellátása megfelelő legyen.
10. A pulmonológia rendkívül fontos szakterület a tüdőrák diagnosztizálásában és kezelésében.

Rokonértelmű szavak

tüdőgyógyászat, tüdőgyógyászati szakma, tüdőbetegségekkel foglalkozó tudományág

Fonetikus átírás

[pulmonoːloːgia]

Betűrendben közeli szavak

pufajka, puha, puhatestű, puhatolódzik, pukedli, pulmonológia, pulpitus, pulzál, pulykakakas, pun, punkció,