JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

pirománia

pirománia szó jelentése

A "pirománia" szó a pszichiátriában használt kifejezés, mely egy meghatározott mentális rendellenességet jelent. A pirománia a tüzet gyújtásra való kényszeres vágyat, illetve az ezzel járó örömet vagy elégtételt jelenti. A pirománia során az érintett személyek érdeklődnek a tűz iránt, gyakran figyelik vagy részt vesznek tűzesetekben, és szenvedélyesen élvezik a tűz látványát vagy annak pusztítását. Ez a vágy sokszor kontrollálhatatlanná válik, és nem függ ösztönző hatástól vagy anyagi előnytől. Fontos megjegyezni, hogy a pirománia nem azonos a pusztító szándékkal járó tűzgyújtással vagy az általánosan elterjedt pyromániával. Az utóbbi esetben az emberek hihetetlenül vonzódnak a tűzhöz és annak látványához, de nincsen bennük kényszeres viselkedés vagy kielégülés érzése a tűz okozta károk miatt. A pirománia oka még nem teljesen ismert, de feltételezik, hogy genetikai és biológiai tényezők, valamint a pszichológiai és környezeti hatások együttesen járulnak hozzá a kialakulásához. A kezelése pszichoterápia, gyógyszerek vagy a viselkedés módosítása lehet, attól függően, hogy az adott esetben mi a legmegfelelőbb.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "pirománia" szó eredete a görög nyelvre vezethető vissza. A "pyr" (πῦρ) jelentése tűz, míg a "mania" (μανία) azt jelenti, hogy megszállottság vagy őrület. Tehát a "pirománia" kifejezésben a "pyr" rész utal a tűzre, míg a "mania" az őrületet vagy megszállottságot jelzi.

A pirománia egy olyan pszichiátriai rendellenesség, amelyben az egyénnek kényszert hoz létre az égési cselekmények iránt. A szó először 1833-ban került be a francia nyelvbe, majd onnan terjedt tovább más nyelvekre.

Az etimológiai elemzés azt mutatja, hogy a "pirománia" szó összetett, és több más görög szóból áll össze. Az "a-" előtag az ellentétet fejezi ki, tehát "tűztelen" vagy "tűztől megszabadított" jelentéssel bírhat. A "-ia" végződés pedig azt jelzi, hogy egy betegséget vagy állapotot nevez meg. Tehát összességében a "pirománia" jelentése lehetne: "az állapot vagy betegség, amikor valaki kényszeresen vágyik az égési cselekményekre".

Fontos megjegyezni, hogy a pirománia egy pszichiátriai diagnózis, és nem csak az egyszerű tűz szeretetét vagy érdeklődést fejezi ki.

Szófaja és helyesírása

A 'pirománia' szó szófaja főnév.

Példamondatok

1. A pirománia egy pszichiátriai zavar, melyben a beteg szenvedélyesen vonzódik a tűz felgyújtásához.
2. Az elítélt elkövetőt piromániával diagnosztizálták, mivel gyakran gyújtotta fel a körülötte lévő tárgyakat.
3. A piromániások gyakran érzik erős késztetést arra, hogy szándékosan tüzet okozzanak, még akkor is, ha tudják, hogy ez veszélyes és illegális.
4. A pirománia kezelése általában pszichoterápiát és gyógyszeres kezelést foglal magában annak érdekében, hogy segítsen az egyénnek kontrollálni a tűz iránti vágyát.
5. A film főszereplője egy zseniális karakter volt, aki sajátos módon élvezte a tűz látványát – ezért sokan feltételezték, hogy piromániás lehetett.
6. A tűzoltók sikeresen eloltották az épületet épp időben, mielőtt a pirománia áldozatainak számát is növelhette volna.
7. Az incidens után kiderült, hogy az elkövető már korábban is jeleket mutatott a pirománia jelenlétére utaló viselkedésével.
8. A piromániásoknak gyakran nincs tisztában azzal, hogy miért érzik vonzódást a tűzhöz, és nehéz megérteniük saját viselkedésüket.
9. Az egyik hír szerint a pirománia hátterében gyakran állhat olyan trauma vagy stresszes életesemény, amelyet az egyén nem tud feldolgozni másként.
10. Az egyik pszichológus figyelmeztetett, hogy a tűz iránti kóros vonzalommal rendelkező emberek számára fontos a megfelelő segítségnyújtás és kezelés, hogy megelőzzék a súlyosabb következményeket.

Rokonértelmű szavak

tűzimádat, tűzmániás, tűzgyújtás iránti kényszer, tűzön járóság, tüzek szeretete

Fonetikus átírás

/ˌpaɪrəˈmeɪniə/

Betűrendben közeli szavak

pirinyó, pirográfia, pirók, pirokinézis, pirolízis, pirománia, pirométer, pirula, pisil, pislog, pissoir,