JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

paleolitikum

paleolitikum szó jelentése

A 'paleolitikum' szó a magyar nyelvben az őskőkor korai időszakát jelenti, amely a kőeszközök használatára alapuló legősibb emberi korszak. A paleolitikum időszaka kb. 2,6 millió évtől kezdődött és kb. 10 000 évvel ezelőtt ért véget, amikor az emberek elkezdtek áttérni a mezolitikumra (középkőkor) és az azt követő neolitikumra (újkőkor). A paleolitikus emberek vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak, a természetes erőforrások kihasználásával éltek. Készítettek és használtak egyszerű kőeszközöket, mint például kővágók, vésők vagy dárdahegyek. A táplálékszerzés során nagy jelentőséggel bírt a vadászat, de fontos szerepet játszottak a gyűjtögetés és a halászat is. A paleolitikum időszakában az emberek nomád életmódot folytattak, állandóan mozogtak, követve a rendelkezésre álló erőforrásokat. Az emberi társadalmak hierarchiátlanok voltak, a csoportok meglehetősen kisméretűek voltak, és egyszerűbb közösségi struktúrákkal rendelkeztek. A paleolitikum időszaka jelentős mérföldkő az emberiség történetében, amelynek során az emberi faj fejlődése és alkalmazkodása a természethez nagy mértékben előrehaladt.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "paleolitikum" szó eredete és kialakulása a görög nyelvre vezethető vissza. A szó két görög szóból áll össze: "palaios" (παλαιός), ami "ősi" vagy "régi" jelentést hordoz, valamint "lithos" (λίθος), ami "kő" jelentést takar. Tehát a paleolitikum szó jelentése onnan ered, hogy az emberiség történetének ezen korában a kőeszközök használata volt meghatározó.

A paleolitikum a régészetben és a prehisztorikus időszakok megnevezésében egy olyan időszakot jelöl, amely az emberi történelem kezdetétől kb. 10 000 évvel ezelőttig tartott. Ez a korábbi időszak megnevezése, miután feltárások és kutatások igazolták az emberi jelenlétet és az ebben a korszakban alkotott kőeszközöket.

Az etimológiai elemzés tehát azt mutatja, hogy a paleolitikum szó eredete görög, és arra utal, hogy az emberek ebben az időszakban elsősorban kőeszközöket használtak.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A paleolitikum az ember történetének legkorábbi korszaka.
2. A paleolitikum idején az emberek főként vadászattal és gyűjtögetéssel foglalkoztak.
3. Az ősemberek a paleolitikumban még barlangokban éltek.
4. A paleolitikum időszakában az emberiség még nem ismerte az agrárgazdálkodást vagy a városépítést.
5. A paleolitikum idején az emberek eszközei főként kőből készültek.
6. A paleolitikumban az embereknek nagy jelentősége volt a tűznek, melyet maguk is elő tudtak állítani.
7. A paleolitikum végén kezdtek megjelenni az első mesterséges barlangfestmények.
8. A paleolitikumban az emberek csoportokban éltek és vadásztársadalmakat alkottak.
9. Az élelmiszer-beszerezés a paleolitikumban folyamatos tevékenység volt az emberek számára.
10. A paleolitikumban az emberiség lassan, de fokozatosan áttért a nomád életmódról a településes életre.

Rokonértelmű szavak

őskor, kőkor, időskor

Fonetikus átírás

[pɑːleˈɔlitikum]

Betűrendben közeli szavak

paláver, palavessző, pálca, pálcika, paleográfia, paleolitikum, paleontológia, pálfordulás, palindrom, palinológia, paliszád,