JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

onkológia

onkológia szó jelentése

Az "onkológia" szó a magyar nyelvben a rákkal (daganatos betegségekkel) foglalkozó tudományterületet jelenti. Az onkológia az orvostudomány ága, amely a daganatos megbetegedések kialakulásának, diagnosztizálásának, kezelésének és megelőzésének tanulmányozásával foglalkozik. Az onkológusok, vagyis rákszakértő orvosok, ezen a területen specializálódnak, és számos módszert alkalmaznak a rák kezelésére, mint például a kemoterápia, sugárterápia, sebészeti beavatkozások vagy célzott terápiák. Az onkológiai kutatások és fejlesztések célja az újabb és hatékonyabb módszerek kidolgozása a rák elleni küzdelemben. Az onkológia fontos szerepet játszik az egész világon az emberi egészség védelmében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "onkológia" szó az orvostudomány egyik ága, amely a daganatos betegségekkel foglalkozik. A szó eredete görög eredetű, és két görög szóból áll össze: "onkos" (tumor) és "logos" (tanulmány). Az "onkos" szó eredeti jelentése gömb vagy duzzanat volt, míg a "logos" jelentése tanulmány vagy tudomány.

A "onkológia" kifejezést először 1811-ben használta Alexandre-François-Franck Brierre de Boismont francia orvos, aki a daganatos betegségekkel foglalkozott. Az onkológia mint tudományág azonban csak az 1930-as évektől kezdett el fejlődni, amikor a rákmegelőző kezelések és a sebészeti beavatkozások mellett kemoterápiát és sugárterápiát is alkalmazni kezdtek.

A daganatos betegségek gyógyítása és megelőzése ma már egy multidiszciplináris megközelítést igényel, amely együttműködést követel az onkológusok, sebészek, radiológusok, patológusok és más egészségügyi szakemberek között. Az onkológia folyamatosan fejlődik és kutatásokkal próbálják megérteni a daganatok kialakulását és terjedését, valamint hatékonyabb kezelési módszereket fejleszteni.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az onkológia a daganatos betegségek tudománya.
2. Az onkológiai kezelések gyakran magukban foglalják a kemoterápiát és a sugárterápiát is.
3. Az onkológiai osztályon dolgozó orvosok és ápolók nagy tapasztalattal rendelkeznek a rákbetegségek kezelésében.
4. Az onkológia területén végzett kutatások célja az új kezelési módszerek és gyógyszerek fejlesztése.
5. Az onkológiai szűrések segítenek korai stádiumban felismerni a rákbetegségeket.
6. Az onkológiai diagnosztika során fontos szerepet játszik a biopszia és a képalkotó eljárások, mint például az MRI vagy CT vizsgálat.
7. Az onkológiai kezelés célja a tumorsejtek elpusztítása vagy a betegség kontrollálása.
8. Az onkológiai betegek gyakran részesülnek pszichológiai támogatásban is, mivel a rákbetegség sokszor komoly lelki terhet jelent számukra.
9. Az onkológiai kezelés során fontos, hogy az orvos és a beteg között folyamatos legyen a kommunikáció és együttműködés.
10. Az onkológiai osztályon rendszeresen tartanak konferenciákat és szimpóziumokat a legújabb kutatási eredményekről és terápiás lehetőségekről.

Rokonértelmű szavak

rákbetegségtan, daganatkutatás, tumorosztályzat, rosszindulatú daganatok tanulmányozása

Fonetikus átírás

[onkológia]

Betűrendben közeli szavak

önkényes, önkényuralom, önkiszolgáló, ónkő, onkológia, önköltség, önmegtartóztatás, onnan, onogur,