JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

nyelvujito

nyelvujito szó jelentése

A 'nyelvújító' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az, hogy olyan személyre vagy mozgalomra utal, aki vagy ami aktívan részt vesz a nyelvi változások előmozdításában és a nyelv megújításában. A nyelvújítók általában új szavakat, kifejezéseket, nyelvtani szerkezeteket vagy hangtörvényeket hoznak létre, valamint igyekeznek elhagyni vagy módosítani a már elavultnak vagy idegennek tartott nyelvi elemeket. Céljuk általában az, hogy a nyelvet modernizálják, jobban alkalmassá tegyék a különböző kommunikációs igényekre és követelményekre. A nyelvújítók hozzájárulnak ahhoz, hogy a nyelv fejlődjön és megfeleljen az idők változásainak.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "nyelvújító" szó eredete és kialakulása a 19. századra nyúlik vissza, amikor a magyar nyelvújítás idején kezdett elterjedni. A nyelvújítók a magyar nyelvet szerették volna modernizálni és fejleszteni, hogy megfeleljen a kor igényeinek.

A "nyelvújító" kifejezés az "újító" szóból ered, ami azt jelenti, hogy valaki vagy valami újítást hajt végre vagy bevezet. Az "újító" szó viszont a "új" jelzőből ered, amely latin eredetű (novus). A "nyelvújító" tehát olyan személyt vagy dolgot jelent, ami újítást hajt végre vagy bevezet a nyelvterületen.

A magyar nyelvújítás során sok új szót alkottak és bevezettek, valamint megszüntettek olyan régi szavakat vagy kifejezéseket, amelyek már elavultnak számítottak. A nyelvújítók célja az volt, hogy a magyar nyelvet modernizálva jobban alkalmazkodjon a tudományos és technológiai fejlődéshez.

Ezért a "nyelvújító" szó etimológiáját a "nyelv" és az "újító" szavak eredetére vezethetjük vissza, amelyek magyarul is hasonló jelentést hordoznak. A szó tehát a 19. századi magyar nyelvújítás során alakult ki, és azóta is használatos a nyelvfejlesztés, modernizáció vagy újítások kapcsán.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

- A nyelvújító mozgalom nagy hatással volt a magyar nyelvre.
- Az 1840-es években több jelentős nyelvújító mű született.
- A nyelvújítók célja az volt, hogy modernizálják és egységesítsék a magyar nyelvet.
- Tisztelték a nyelvújítók munkásságát és elkötelezettségüket.
- A magyar irodalom jelentős része is részt vett a nyelvújításban.

Rokonértelmű szavak

szóteremtő, nyelvtisztító, nyelvújító, nyelvápoló, nyelvszépítő, nyelvszabályozó

Fonetikus átírás

[njɛlʋuːjiːtoː]

Betűrendben közeli szavak

felido, agnosztikus, bikacsok, gerle, madarfeszek, nyelvujito, autout, zsolna, orangutan, hajtovadaszat, kejlak,