napfogyatkozas
napfogyatkozas szó jelentése
A 'napfogyatkozás' jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Napfogyatkozásnak nevezzük azt az égi jelenséget, amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül, és részlegesen vagy teljesen eltakarja annak fényét. Ez az esemény akkor következik be, amikor a Hold és a Nap pályája egy síkba esik, és a két égitest között álló távolság megfelelő. A napfogyatkozások lehetnek részlegesek (amikor csak részben takarja el a Hold a Napot), teljesek (amikor a Hold teljesen eltakarja a Napot) vagy gyűrűsök (amikor a Hold távolabb van a Földtől, így nem fedi el teljesen a Napot). A napfogyatkozások izgalmas természeti jelenségek, melyeket szabad szemmel vagy speciális védőeszközökkel lehet megfigyelni. Az ilyen események időpontját előre meghatározzák és tervezhetők, így sokan különleges helyszínekre utaznak, hogy átéljék ezt az égi spektákulumot. A napfogyatkozások tudományos kutatások szempontjából is fontosak, hiszen segíthetnek az űrkutatásban és a Naprendszerünk működésének megértésében.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "napfogyatkozás" szó eredete a latin "eclipsare" igéből származik, amelynek jelentése "elhomályosítani". Ezt a latint a középkori latinban átvették az ógörög "ἐκλείπειν" (ekleípein) igéből, ami szó szerint "elhalványulni" vagy "eltűnni" jelent. Az ógörögben ez az ige a napfogyatkozásokra utalt.
Az ókorban a napfogyatkozásokat misztikus és félelmetes jelenségként tartották számon, és sok kultúrában isteni vagy természeti erőkhöz kapcsolták őket. Ennek eredményeként a napfogyatkozásokra utaló szavak és kifejezések különböző nyelveken is jelentős változásokon mentek keresztül.
A magyar nyelvben a "napfogyatkozás" elnevezés az ősi magyar hitvilágban gyökerezik, amelyben a napistennő (Nap Anya) fogyatkozásának tekintették ezt a jelenséget. A fogyatkozással kapcsolatos hitvilág része volt annak az örök körforgásnak, amelyben a Nap Anya évszakonként változott.
Egyéb nyelvekben is hasonlóan gyökereznek a napfogyatkozás szavai az ókori hitvilágban és kultúrákban. A francia "éclipse" például a latin "eclipsare" igéből származik, míg az angol "eclipse" szintén a latinból kölcsönözte a szót. Az arab "خسوف" (khosuf) pedig az óperzsa és az óarab nyelvből ered, amelyekben a "khosuf" jelentése "homályosítani" vagy "elhomályulni".
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A következő hónapban lesz egy teljes napfogyatkozás.
2. A legutóbbi napfogyatkozást mindenki izgatottan várta.
3. A tudósok speciális szemüvegeket készítettek a napfogyatkozás megfigyelésére.
4. Sokan azért utaztak Dél-Amerikába, hogy láthassák a közelgő napfogyatkozást.
5. A napfogyatkozás alatt a madarak is elhallgattak és a természet nyugalmába burkolózott.
6. A történelem során már több jelentős napfogyatkozást is megfigyeltek.
7. Az emberek óvintézkedéseket tettek a napfogyatkozás idején, hogy megvédjék szemüket az erős fénytől.
8. A gyerekek izgatottan készültek az iskolai napfogyatkozás megfigyelésére.
9. A napfogyatkozásnak csodálatos látványa volt, amint a Hold eltakarta a Napot.
10. Az asztrofizikusok tanulmányozták a napfogyatkozás hatásait a Föld légkörére.
Rokonértelmű szavak
sötétedés, holdfogyatkozás, napszűkület, Hold átjárása a Nap előtt
Fonetikus átírás
nɒpfogɒtsaːs
Betűrendben közeli szavak
csapda, politikus, hihetetlen, sellak, tubi, napfogyatkozas, letminimum, tipp, rangado, zerge, mikulas,