JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

mehkiralyno

mehkiralyno szó jelentése

A "méhkirálynő" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint adható meg: A méhkirálynő egy méhcsaládban (apidae család) élő természetes vagy mesterségesen tenyésztett, nőivarú méh. A méhek hierarchikus társadalmat alkotnak, amelyben a méhkirálynő a legfontosabb szerepet tölti be. Ő az egyetlen petesejtet termelő nőivarú egyed, és ezáltal felelős a kolónia folyamatos szaporodásáért. A méhkirálynő hosszabb és nagyobb testű, mint a dolgozó méhek, teste általában hosszúkás ovális alakú. Szárnyai vannak, amelyekkel képes repülni. A méhkirálynő kifejlődése kiemelkedő jelentőségű a méhek kolóniájának életében, mivel ő az egyetlen olyan egyed, amely képes új petesejteket lerakni. A petesejtekből kikelnek az új dolgozó méhek vagy a hím ivarú egyedek (poszméhek). A méhkirálynő életciklusa során szaporodásra specializálódik, és több száz petesejtet tud lerakni naponta. A méhkirálynő a kolónia szaporodási ciklusának vezetője, és egyedülálló szerepet tölt be a méhészeti tevékenységben. A méhészek nagy hangsúlyt fektetnek a méhkirálynő egészségére és jó kondíciójára, mivel ez meghatározza a méhcsalád egészének jólétét és termelékenységét.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "méhkirálynő" kifejezés a méhek világában az egyik legfontosabb szereplőt, a kolónia királynőjét jelöli. Az etimológiai eredetét tekintve a "méh" szó az ómagyar "meh" vagy "méh" szóból ered, ami magát a rovarfajtát jelenti. A "királynő" szó pedig a magyar nyelvben használt királyi címet jelöli.

A "méhkirálynő" kifejezés tehát összetett szó, amelyben a "méh" jelenti a méheket, míg a "királynő" utal arra, hogy ez a méh az adott kolónia vezetője és legfontosabb egyede. A méhkirálynő felelős az új egyedek létrehozásáért, hiszen ő az egyetlen termékenyített nőstény a kaptárban.

A méhkirálynő kialakulása során egy fiatal méhhím és egy megtermékenyített anyaméh találkozik, és ekkor történik meg az ivarsejtek átadása. Ezután a fiatal méhkirálynő elhagyja a kaptárt és párosodik több hímmel is, majd visszatérve elkezdi tojásait lerakni és új kolóniák létrehozását irányítani.

Összességében a "méhkirálynő" szó eredete és kialakulása a méhek hierarchiájának és reproduktív folyamatainak megértésén alapul, és a méhkirálynő kiemelkedő szerepét hivatott kifejezni.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A méhkirálynő az egyetlen méh a kaptárban, aki petéket rak és irányítja a méhek tevékenységét.
2. A méhkirálynő hatalmas és jól táplált, hogy egész élete során folyamatosan petéket rakjon.
3. A méhkirálynő rendkívül fontos szerepet játszik a méhkaptárban, hiszen ő biztosítja a kaptár fennmaradását.
4. A méhkirálynőt gondosan táplálják és ápolják a munkás méhek, hogy folyamatosan termelje a petéket.
5. A méhkirálynő hosszú életű lehet, akár több évig is megélhet.
6. Amikor a méhkirálynő meghal, a kaptárban élő méhek választanak egy új királynőt a továbbiakban.
7. Az apácahangyák között is van méhkirálynő, akinek speciális szerepe van az anya hangyák termelésében.
8. A méhkaptárban mindenki nagy tisztelettel viseltetik a méhkirálynő iránt, hiszen nélküle nem lenne megfelelő működésű kaptár.
9. A méhkirálynő különleges fizikai jellemzőkkel rendelkezik, amelyek lehetővé teszik számára, hogy a petéket rakja és uralja a méhkaptárat.
10. A méhkirálynő fényes és nagyobb méretű, mint a többi méh a kaptárban.

Rokonértelmű szavak

méhkirályok, méhasszonyok, méhanya, méhuralkodó, méhvezér

Fonetikus átírás

['meːkiraːɲøː]

Betűrendben közeli szavak

napocska, alap, lift, proton, vagohid, mehkiralyno, lehetetlen, vizimalom, nyerc, liberia, hidas,