JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

monszun

monszun szó jelentése

A "monszun" szó a magyar nyelvben a meteorológiai jelenséget, az évszakokra jellemző hosszabb időtartamú szezonális szélrendszernek nevezzük. Általában trópusi vagy szubtrópusi területeken fordul elő, és általában egy meghatározott időszakra jellemző. A monszunoknak két fő típusa van: a téli és a nyári monszun. A téli monszun hideg, száraz szelekkel jár, míg a nyári monszun meleg, nedves szelekkel. A téli monszunok általában az északi féltekén fordulnak elő, például az Ázsiában és Észak-Amerikában található területeken. A nyári monszunok pedig általában a déli féltekén vannak jelen, például Dél-Ázsiában vagy Ausztráliában. A monszunok jelentős hatást gyakorolnak az éghajlatra és a növényzet fejlődésére az adott területen. Az évszakosan változó szelek és csapadék mennyisége befolyásolja a mezőgazdaság termelését és az ökoszisztéma működését is. Összefoglalva, a "monszun" szó a magyar nyelvben egy évszakosan változó szezonális szélrendszerre utal, amely jellemzően trópusi vagy szubtrópusi területeken fordul elő, és hatással van az adott terület időjárására és éghajlatára.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "monszun" szó eredete a dél-ázsiai nyelvekből, különösen az angol és a holland szavakból ered. A szó eredetileg a maláj "mausim" vagy az arab "mawsim" szóból származik, amelyek jelentése évszakot vagy időszakot jelöl. Ezután a szó átkerült az angolba és a hollandba, amikor az európai tengerészek és kereskedők kapcsolatba kerültek az ázsiai monszunrendszerekkel.

A monszun egy évente ismétlődő légáramlatrendszer, amely jellemzően az Indiai-óceán térségében fordul elő. Az állandó szélrendszer megváltozik az évszakok függvényében, így befolyásolja az időjárást és a csapadék eloszlását ebben a térségben.

A szó kialakulása során a monszun felfogása bővült, hogy magában foglalja más területeket is, mint például Kína és Japán. A mai napig a monszun szót használják világszerte annak leírására, amikor egy adott területen rendszeresen ismétlődő időjárás változások következnek be évszakonként.

Összefoglalva, a "monszun" szó eredete dél-ázsiai nyelvekből származik, és az angol és holland nyelvben terjedt el a tengerészek és kereskedők révén. A szó eredeti jelentése évszakot vagy időszakot jelölt, de ma már a világ más területein is alkalmazzák az évente ismétlődő időjárási rendszerek leírására.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az ázsiai térségekben a monszun időszakokban intenzív esőzésekre kell számítani.
2. A monszun különféle természeti jelenségeket hoz magával, például erős szélviharokat és hirtelen lehűlést.
3. A monszun évszakok alatt a földeken gazdag termés terem, ami fontos a helyi gazdaság szempontjából.
4. A monszun időszakban a tengerpartokon gyakoriak a heves hullámok és az áradások.
5. A monszun évszakai mögött álló légköri jelenségeket ma is aktívan kutatják a tudósok.
6. Az indiai monszun az életfontosságú vízellátást biztosítja az ország területén.
7. A monszun érkezése sok országban ünnepként van megünneplve, mivel hatalmas hatással van az emberek mindennapi életére.
8. A monszun időjárás előrejelzése kulcsfontosságú a mezőgazdasági termelés megtervezésében és az esetleges katasztrófák elkerülésében.
9. A monszun hatására megnövekszik az ellenőrzést igénylő betegségek kockázata, például a malária vagy a dengue-láz terjedése.
10. Az emberek a monszun évszakai idején különleges ruházatot és eszközöket használnak, hogy védekezzenek az erős esőzések és a nedves környezet ellen.

Rokonértelmű szavak

északi szél, esőszél, szezonális szél

Fonetikus átírás

mɒn.suːn

Betűrendben közeli szavak

cso, szemfog, egyedul, horgony, uri, monszun, szerzetes, erkely, kokad, arcatlan, kilometer,