mimézis
mimézis szó jelentése
A 'mimézis' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'mimézis' eredetileg az ókori görög filozófiából származik, és azt jelenti, hogy utánzás vagy másolás. A fogalom azonban később a művészetelméletben és a nyelvészetben is fontos szerepet kapott. Művészetelméletben a mimézis arra utal, hogy a művész valamilyen módon másolja vagy utánozza a valóságot, legyen az tárgyakat, embereket vagy eseményeket. A művész tehát úgy alkot, hogy megpróbálja visszaadni vagy reprezentálni a valóság egy részét. Ez lehet például egy képzőművészeti alkotásban, egy színdarabban vagy egy regényben történő ábrázolás. Nyelvészetben a mimézis arra utal, hogy az emberi beszéd hangutánzó vagy hangutánzó elemeket használ. Ez azt jelenti, hogy bizonyos hangok vagy hangminták arra szolgálnak, hogy megjelenítsék vagy utánozzák az adott dolog hanghatásait vagy tulajdonságait. Például a "bú" vagy "nyávog" hangutánzók, amelyekkel az ember hangot ad a búgó vagy nyávogó hangoknak. Összességében a 'mimézis' fogalma a magyar nyelvben az utánzás vagy másolás tevékenységére utal, legyen az művészeti alkotásban vagy nyelvi kifejezésben.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "mimézis" szó eredete a görög nyelvre vezethető vissza. A szó eredeti jelentése "utánzás" vagy "másolás". A mimézis kifejezését először Platón használta a filozófiában, aki azt állította, hogy az alkotások (pl. művészetek és irodalom) utánozzák a valóságot vagy az ideákat.
Az "mimézis" szó etimológiája a görög "mimos" igéből származik, ami "utánozni" vagy "másolni" jelent. Ez a gyökérige megegyezik az angol "mime" szóval, ami pantomimmel foglalkozik.
A mimézis fogalma később a művészeti és irodalmi kritika fontos részévé vált, és több filozófus és író is foglalkozott vele. Például Aristoteles szerint a művészet mimézis azáltal, hogy megjeleníti és utánozza a valóságot. Egyes filozófusok azonban vitatták ezt a definíciót, és úgy vélték, hogy a művészetnek nem feltétlenül kell másolnia vagy utánoznia a valóságot.
Mai napig széles körben használják a "mimézis" kifejezést a művészetben, irodalomban és más területeken is annak kifejezésére, hogy egy alkotás vagy tevékenység az utánzást vagy másolást tűzi ki célul.
Szófaja és helyesírása
A "mimézis" szó főnév.
Példamondatok
1. Az előadó színész remekül alkalmazta a mimézis technikáját, és tökéletesen utánozta a madarak énekét.
2. A művész képein a természet megannyi elemét és részletét figyelhetjük meg, hiszen tökéletes mimézissel ábrázolja azokat.
3. A versben a költő a hangutánzás és a mimézis segítségével hozza közelebb az olvasóhoz a vihar erejét és dübörgését.
4. Az állatkertben járva elcsodálkoztam azon, milyen pontosan képesek a majmok a mimézis révén utánozni az emberi mozgásokat.
5. A kortárs táncelőadásban a táncosok virtuóz módon használták a mimézis technikáját, hogy átadják az előadás üzenetét és érzéseit.
Rokonértelmű szavak
utánzás, másolás, másolat, utánzóhatás, utánzókészség, utánzó természet
Fonetikus átírás
/miˈmeːzis/
Betűrendben közeli szavak
milliárdos, millió, milliomos, mily, milyen, mimézis, mimika, mimikri, mimóza, minap, minaret,