JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

metonímia

metonímia szó jelentése

A 'metonímia' szó a retorikai eszközök közé tartozik, és egy olyan jelentésváltást jelent, amikor egy szó helyettesíti vagy áthelyezi egy másik szó jelentését. A metonímia tehát egy olyan nyelvi eljárás, amelyben az egyik fogalom hivatkozik egy másikhoz, mert valamilyen kapcsolat van közöttük. Például a "korona" szó metonímiai használata, amikor a királyságot vagy a királyi hatalmat jelképező koronára utalunk. Ebben az esetben a korona nem csak a fejfedőt jelenti, hanem a hatalom és az uralkodás szimbólumát is. Egy másik példa a "toll" szó használata, amikor valójában nem magát a tollat értjük, hanem az írást vagy az írásbeliség tevékenységét. A metonímia tehát egy olyan eszköz, amellyel könnyebben és hatásosabban kifejezhetjük valaminek az egyik aspektusát vagy jellemzőjét egy másik fogalommal vagy tárggyal kapcsolatba hozva.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 1)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "metonímia" szó eredete a görög nyelvre vezethető vissza. A szó alapját képező "metonýmia" (μετωνυμία) görögül azt jelenti, hogy "névcsere". Ez a szóösszetétel a "meta" (μετά) szóból, ami "valami után" vagy "valami helyett" jelentést hordoz, valamint az "onoma" (ὄνομα) szóból, ami "név" vagy "megnevezés" jelentést takar.

A metonímia fogalma az ókori retorikában alakult ki. Az ógörög és római beszédképzésben használták ezt a megnevezést annak a retorikai eszköznek a leírására, amely során egy dolog helyett egy másikat használtak fel, ami valamilyen kapcsolatban van vele. Ez a kapcsolat lehet például az anyagból adódó (pl. arany helyett pénz), a funkcióból adódó (pl. korona helyett királyság) vagy akár térbeli kapcsolatból is fakadhat (pl. Brüsszel helyett az Európai Unió).

A metonímia kifejezését először az ókori görög filozófus és grammatikus, Aristoteles használta az "Órövidítések és magyarázatok" című művében. A fogalom később a retorikában terjedt el, és a köznyelvben is használatossá vált a különböző stílusfigurák leírására.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A "korona" szó metonímia, mert egy királyi hatalmat vagy intézményt jelent.
2. Amikor azt mondjuk, hogy "elolvastam a Shakespearet", a "Shakespeare" szó metonímiaként szolgál a szerző művei helyett.
3. A "hajó" szó gyakran metonimikusan használjuk a tengerészeti iparágat vagy az ezzel kapcsolatos tevékenységeket jelölve.
4. Az "üveg" szó metonímiaként használható, ha az italokat jelöli, amelyeket üvegben szokás tárolni vagy felszolgálni.
5. Amikor azt mondjuk, hogy "az irodám úgy érzi, hogy túlterhelt vagyok", a "iroda" szó metonímikusan képviseli a munkahelyet és annak nyomasztó hatásait.
6. A "fogalom" szó metonímiaként is használható, amikor egy absztrakt fogalmat vagy ötletet jelölünk vele.
7. A "kard" szó gyakran metonímiaként használható, amikor harci cselekményekre vagy háborúra utalunk.
8. Amikor azt mondjuk, hogy "az asztalon van egy üres pohár", a "pohár" szó metonimiaként utal a benne levő italra vagy tartalomra.
9. A "toll" szó metonímiaként használható, ha az írásra vagy irodalmi tevékenységre utalunk vele.
10. Az "egész" szó metonimiaként is használható, amikor egy részletre vagy részre utalunk vele.

Rokonértelmű szavak

átvitel, áthozatal, elnevezés

Fonetikus átírás

/mɛtoniːmiɑ/

Betűrendben közeli szavak

meteor, meteorit, metodika, metodológia, metódus, metonímia, metrika, metrikus, metrológia, metronóm, metropolisz,