JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

messiás

messiás szó jelentése

A "messiás" szó a magyar nyelvben a héberből ered, és egy vallási fogalomra utal. A jelentése "megváltó" vagy "felkent". A fogalom eredetileg az ószövetségi próféták által megjövendölt üdvözítőre vonatkozott, aki eljön és megmentést hoz a népnek. A messiás fogalmát különböző vallásokban eltérően értelmezik. Az ősi zsidó vallásban a messiás az Izrael népének választott vezetője, akire Isten küldöttjeiként tekintenek, hogy megszabadítsa a népet az elnyomástól és újraegyesítse őket. A keresztény vallásban Jézus Krisztust tartják a messiásnak, aki az emberiség üdvösségét hozza. A "messiás" szó használata azonban nem korlátozódik vallási kontextusra. Más összefüggésekben is használják, például akkor, amikor valaki rendkívül tehetséges vagy karizmatikus személyre utalnak. Ebben az esetben azt jelenti, hogy valaki olyan képességekkel vagy tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítségével megmenthet vagy pozitív változást hozhat a társadalomba.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "messiás" szó eredete és kialakulása a héber nyelvre vezethető vissza. A héberben a "māšîaḥ" (מָשִׁיחַ) szó jelentése "kenetelt" vagy "felkent". Ez a jelző arra utal, hogy valaki isteni felhatalmazással és küldetéssel rendelkezik.

A messiás fogalma a zsidó vallásban és hagyományban gyökerezik. A zsidók vallási elvárása szerint a messiás az lesz, aki elhozza a világvégét megelőző időszakban az igazságosságot és békeidőket, valamint újraegyesíti Izraelt. A messiást mint egy megígért üdvözítőt és vezetőt tartották számon.

A "messiás" szót először az ószövetségben találjuk meg, ahol az önmagát Isten által felkentnek tekintett királyokra vonatkoztatják, például Dávidra vagy Cirus perzsa királyra. Az idő múlásával azonban a messiás koncepciója egyre inkább transzcendens jellegűvé vált, és egy isteni üdvözítőre vonatkoztatták.

A messiás fogalma továbbfejlődött az ószövetségi próféciákban és a zsidó vallási irodalomban. A keresztényekben Jézus Krisztust tartják a messiásnak, és hiszik, hogy megtestesíti az isteni küldetést a világ üdvösségére. A kereszténységben a messiás fogalma tehát Jézussal kapcsolatosan tovább bővült.

Összességében a "messiás" szó eredete és kialakulása jelentős részben a héber vallási és kulturális hagyományokon alapul, amelyeket az idő múlásával a zsidó és keresztény vallási tanításokban továbbfejlesztettek.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A messiásról sokan azt vallják, hogy ő a megváltó.
2. A messiás érkezését sokan várták és remélték.
3. Az egyik vallási próféciában a messiás szerepel az emberiséget megmentő szerepben.
4. A messiást a keresztények Jézus Krisztusban látják megtestesülve.
5. Sokan hiszik, hogy a messiás eljövetelekor beteljesednek a vallási jóslatok.
6. A messiás eljövetelét sok misztikus irányzat és mozgalom várja.
7. A messiásról szóló történetek és legendák szerte a világon megtalálhatóak.
8. A messiás fogalma különböző értelmezéseket kapott az idők során.
9. Az Ószövetségben több helyen utalnak a messiásra és az ő eljövetelére.
10. A messiás tisztelete és imádata fontos szerepet játszik néhány vallási közösség életében.

Rokonértelmű szavak

megváltó, üdvözítő, szabadító, megmentő, próféta

Fonetikus átírás

[meˈsːiːaːʃ]

Betűrendben közeli szavak

mérvadó, mesefa, mesél, mesés, meseszép, messiás, mester, mesterkélt, mesterség, mesüge, mészárszék,