mentálhigiéné
mentálhigiéné szó jelentése
A 'mentálhigiéné' szó a magyar nyelvben az egyén mentális egészségének megőrzésére és fejlesztésére vonatkozó tevékenységeket és elveket foglalja magában. Fogalma kiterjed azokra a módszerekre, technikákra és intézkedésekre, amelyek segítenek az embernek megőrizni pszichés egyensúlyát, megbirkózni a stresszel és problémákkal, valamint javítani életminőségét és boldogságát. A mentálhigiéné több területet ölel fel, mint például a mentális egészség oktatása és prevenciója, pszichoterápia, stresszkezelés, életmód- és viselkedésterápia, valamint a konfliktusmegoldás. Azon túlmenően, hogy segít megelőzni a mentális betegségeket, a mentálhigiéné támogatást nyújt azoknak is, akik már szenvednek valamilyen pszichés zavarban vagy nehézségben. A mentálhigiéné célja tehát az egyén pszichológiai jóllétének támogatása és elősegítése. Az ezzel foglalkozó szakemberek tanácsadást nyújtanak embereknek, akik szeretnék javítani mentális egészségüket vagy kezelni pszichés problémáikat. Emellett fontos szerepet játszik az oktatásban és a társadalomban is, hiszen segítséget nyújt a pszichológiai nevelésben és a mentális egészségügyi szolgáltatások fejlesztésében.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "mentálhigiéné" szó eredete és kialakulása a 19. század végére nyúlik vissza, és a görög "mentális" (mind) és "higiéne" (egészség) szavakból származik.
Az "higiéne" eredetileg a görög "higyia" istennő nevéből ered, aki az egészség és tisztaság istennője volt. A higyia szó jelentése tehát az egészséghez kapcsolódott, illetve a betegségek megelőzését és az egészség fenntartását célozta.
A mentálhigiéné fogalma pedig az 1800-as évek vége felé alakult ki. A pszichiátriai ellátás fejlődésével együtt kezdett felmerülni annak a szükségessége, hogy a mentális egészség megőrzése is fontossá váljon. Az emberi élet minden területén történő fejlődéshez elengedhetetlenül fontosnak tartották az emberek mentális jólétét és egészségét.
A mentálhigiéné kifejezést először William Sweetzer neves amerikai lelkész használta 1843-ban, majd Dorothea Dix amerikai aktivista és reformer is használta ezt a fogalmat az 1840-es évek során. Azonban a mentálhigiéné mint tudományos diszciplína kifejlődése az 1900-as évek elején kezdődött, amikor is az első pszichiátriai intézetek mellett létrejöttek a mentálhigiénés intézetek és központok.
Ezután a mentálhigiéné területe fokozatosan fejlődött és bővült a pszichológia, szociális munka, neveléstudomány és más kapcsolódó területek eredményeivel. Ma már a mentálhigiéné szó használata a mentális egészség megőrzését, a lelki problémák megelőzését és kezelését, valamint az emberek életminőségének javítását célozza.
Szófaja és helyesírása
Főnév
Példamondatok
1. A mentálhigiéné olyan terület, amely a mentális egészség megőrzésével és fejlesztésével foglalkozik.
2. A mentálhigiéné fontos szerepet játszik az emberek életminőségének javításában.
3. Az iskolai mentálhigiéné célja a diákok pszichológiai jólétének támogatása és az esetleges problémák korai felismerése.
4. A mentálhigiénés szolgáltatások elérhetővé tétele segíthet az embereknek megbirkózni a stresszel és elősegítheti a mentális egészségüket.
5. A munkahelyi mentálhigiéné intézkedésekkel javítható a dolgozók teljesítménye és növelhető a munkahelyi elégedettség.
6. Az idősek otthonaiban fontos szerepe van a mentálhigiénének a lakók pszichológiai egészségének megőrzésében és az elmagányosodás megelőzésében.
7. A mentálhigiénés szakemberek segítséget nyújthatnak azoknak, akik pszichés problémákkal küzdenek, és hozzájárulhatnak a gyógyuláshoz is.
8. A sportolók mentálhigiénés támogatása segítheti őket a versenysportban, és segíthet az élsporttel járó nyomás kezelésében.
9. A mentálhigiéné fontos szerepet játszik a katonák pszichológiai felkészítésében és a poszttraumás stresszszindróma megelőzésében.
10. Az online mentálhigiéné egyre népszerűbb, mivel lehetőséget nyújt az embereknek otthonról, kényelmesen elérhető pszichológiai támogatásra.
Rokonértelmű szavak
pszichológiai egészség, lelki egészség, mentális egészség, lélektani egészség, pszichikai jóllét
Fonetikus átírás
[mɛntaːlhigjɛneː]
Betűrendben közeli szavak
meniszkusz, ménkű, menő, menopauza, mensevik, mentálhigiéné, mentális, mentalista, mentalitás, mentőállomás, mentőcsónak,