mennyorszag
mennyorszag szó jelentése
A "mennyország" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "mennyország" szó a magyar nyelvben a keresztény vallási hagyományokból ered, és a paradicsommal, az Isten közelében levő boldog helyként definiálható. A mennyország olyan hely vagy állapot, amelyet azok a hívők érhetnek el, akik elfogadják Jézus Krisztust és követik tanításait. A mennyországban vélekedés szerint végtelen boldogság, béke és öröm uralkodik, és az emberek Isten jelenlétét élvezhetik örökké. A mennyország fogalma továbbá más kultúrákban is előfordul, de általában spirituális vagy vallási kontextusban használják.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "mennyország" szó eredetileg a magyar nyelvbe a középkori latin "caelum" vagy a görög "ouranos" (az ég) szavakból került át. Az "ország" hozzáadása az égi tartózkodási helyet, az ég birodalmát jelöli.
A latin eredetű "caelum" szó jelentése az égbolt, az ég maga, amit az ókori rómaiak isteni birodalomként képzeltek el. A keresztény vallásban a mennyország olyan helyként jelenik meg, ahol Isten és az angyalok laknak, és ahova a hívő lelkek kerülnek haláluk után.
Az "ouranos" szó az ókori görög mitológiában Uranosz néven volt ismert, mint az istenek atyja és az ég istene. A mennyország fogalma a kereszténységben is megjelenik, de itt már Isten otthonaként és a hívők végső céljául szolgál.
Az "ország" szó a magyar nyelvben egy földrajzi területre utal, amely saját törvényekkel és kormánnyal rendelkezik. Az "ország" hozzáadása a "mennyhez", vagyis az éghez azt jelzi, hogy ez egy olyan birodalom vagy terület, amely a vallásos elképzelések szerint létezik.
Összességében tehát a "mennyország" szó eredetileg az ég birodalmára utalt, és a kereszténységben Isten lakhelyeként és a hívők végső céljául jelent meg. A szó kialakulása során a latin és görög eredetű fogalmak összeolvadtak a magyar nyelv sajátos jelentéseivel és kifejezéseivel.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A katolikus vallás szerint a jó emberek a halál után eljutnak a mennyországba.
2. Gyakran mondják, hogy az esküvői torta olyan finom, mintha mennyországban lennénk.
3. Az utazás során találkoztam olyan helyekkel, amelyek valóban úgy tűntek, mintha a mennyország egy darabja lennének.
4. Amikor megláttam az új autómat, úgy éreztem, mintha felhők között járnék, a mennyországban.
5. Az édesanyám főztje mindig olyan ízletes és gusztusos, hogy minden falatnál mennyországot érzek.
6. A strandolás közben a langyos tengerpart és a puha homok olyan érzést nyújtott, mintha a mennyországban lennénk.
7. A szerelem mindig egy kis darabkát hoz el a mennyországból az emberi életbe.
8. Az elképesztő naplemente látványa olyan volt, mintha egy pillanatra belepillanthattam volna a mennyország kapujába.
9. A zenész hangjának varázslatos dallamaival úgy éreztem magam, mintha egy kis időre elmerültem volna a zenei mennyországban.
10. Az illatos virágok és a madarak csicsergése együtt olyan érzést keltett bennem, mintha a természet mennyországában lennék.
Rokonértelmű szavak
Égi birodalom, mennyei paradicsom, édenkert, angyali világ, isteni ország
Fonetikus átírás
[mɛɲːor.saːɡ]
Betűrendben közeli szavak
kismalac, iroda, beszamolo, figyelem, ajak, mennyorszag, fenyegetes, urhajo, csiklo, puff, pipa,