JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

megalománia

megalománia szó jelentése

A "megalománia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A megalománia egy pszichiátriai kifejezés, amely egy mentális betegséget ír le, amelyben a beteg túlzottan nagy vagy elképesztően pozitív képet alkot magáról, illetve saját képességeiről és hatalmáról. A megalomániás személyek nagyon magas önértékeléssel rendelkeznek, gyakran túlértékelik saját teljesítményüket és hajlamosak eltúlozni az elért eredményeiket. A megalománia általában az egó fokozott megnövekedése és az önbecsülés torzulása miatt alakul ki. Az érintett személyek gyakran úgy vélik, hogy különleges képességekkel rendelkeznek, vagy kivételes sikerre lesznek képesek minden területen. Ennek eredményeként hajlamosak a grandiózus tervek kialakítására és az irreális célok kitűzésére. Azonban fontos megjegyezni, hogy a megalománia nem csupán önbizalomhiányt vagy arroganciát jelent. Ez egy mélyebben gyökerező mentális állapot, amely negatívan befolyásolhatja az érintett ember kapcsolatait és munkáját. A megalománia kezelése pszichoterápiával és gyógyszeres terápiával lehetséges, amely segíthet a betegnek visszatalálni a realitás talajára.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 6 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "megalománia" szó eredete a görög nyelvből származik. A "megalos" jelentése "nagy" vagy "fenséges", míg a "mania" azt jelenti, hogy valaki szenved valamilyen maniától vagy megszállottságtól. Tehát a "megalománia" szó összetett jelentése "nagyra törő őrületet" vagy "hatalmas ambícióval járó mentális állapotot" jelent.

A kifejezés története visszanyúlik az ókori Görögországba, de elterjedt használata és tudományos vizsgálata csak a 19. században kezdődött. A megalománia fogalmát először Philippe Pinel, francia orvos és pszichiáter használta a pszichiátriai zavarok leírására és osztályozására.

Azóta a megalománia kifejezést általánosan használják a túlzott önteltség, grandiózus vagy irracionális gondolatok és ambíciók kifejezésére. Az olyan személyekre alkalmazzák, akik túlbecsülik saját képességeiket vagy hatalmukat, és gyakran megalapozatlanul nagy célokat tűznek ki maguk elé.

Egyes pszichiáterek a megalomániát a narcisztikus személyiségzavar részeként értelmezik, míg mások önálló mentális betegségként kezelik.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A diktátor megalomániájának következtében az ország romba dőlt.
2. A vállalkozó megalomániaja miatt folyamatosan túlvállalta magát és végül csődbe ment.
3. Az elnök megalomániája miatt az egész kormányzati apparátus csak az ő elképzelései szerint működött.
4. A színésznek olyan erős megalomániája volt, hogy minden alkotásban ő akarta a főszerepet játszani.
5. A milliárdosnak megalománia hajlama volt, így mindig a legnagyobb és legdrágább luxusautókat vásárolta meg.
6. A politikusnak erős megalomániája volt, mindig csak a saját hatalmi ambícióira koncentrált, figyelmen kívül hagyva az emberek problémáit.
7. Az építész megalomán tervei miatt a projekt sokkal drágább és bonyolultabb lett, mint amire szükség lett volna.
8. A dalszerzőnek megalománia hajlamai voltak, mindig túlkomplikált dalokat írt, amiket nehéz volt reprodukálni élőben.
9. A sportolónak olyan nagy megalomániaja volt, hogy még sérülése után sem hagyott fel a versenyzéssel.
10. A celebnek olyan erős megalomániája volt, hogy mindig a középpontban akart lenni és mindenkit maga körül forgatott.

Rokonértelmű szavak

önmegvalósítási mánia, nagyvezírség, grandiózus zavar, túlbecsülési mánia, hatalmi mániákus állapot, túlzott önbecsülés, önimádat

Fonetikus átírás

[mɛɡɒlomɑːniɑ]

Betűrendben közeli szavak

megadott, megaláz, megalázás, megalkuvás, megalkuvó, megalománia, megátalkodott, megbecsül, megbecsülés, megbeszélés, megbirkózik,