JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

matéria

matéria szó jelentése

A 'matéria' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: Jelentése: anyag, anyagi tartalom, az anyagi világ létezői és jelenségei. Fogalma: A matéria az anyagi valóság egészét jelenti, amely minden körülöttünk lévő tárgyat, testet és jelenséget magában foglal. A fizikai világban az anyagot azok a részecskék alkotják, amelyek összetett struktúrákat hoznak létre. Ez lehet például az elemi részecskék, molekulák vagy más összetett részecskék. A matéria a fizikai törvények szerint viselkedik és reagálhat a különböző hatásokra. Ezenkívül a matéria kémiai tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek meghatározzák, hogyan reagál más anyagokkal. A matéria fogalma nemcsak a fizikai világban értendő, hanem más területeken is használatos lehet. Például filozófiában vagy pszichológiában is beszélhetünk a materiális világról vagy a mentális és fizikai közötti kapcsolatról. Összességében tehát a 'matéria' szó azt jelenti, hogy az anyagi valóság vagy annak tartalma, amelyet különböző részecskék alkotnak, és amelyekre fizikai törvények vonatkoznak.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "matéria" szó eredete a latin "materia" szóra vezethető vissza, ami jelentése szerint "anyagot" vagy "anyagot képező elemet" jelent. A latin szó eredetileg a görög "hyle" szóból származik, amely szintén anyagot vagy anyagi létezőt jelent.

A "materia" szó eredetét tovább nyomon követve azt találjuk, hogy az ógörögben a "hyle" szó a fából készült tárgyakra utalt. Ezért a "matéria" kifejezés eredeti jelentése tehát fából készült tárgyakat jelölte.

Az idők során a jelentése kibővült és átvitt értelemben is alkalmazták, hogy az anyagi világot és annak összetevőit általánosan megjelölje. A középkorban a filozófiában és teológiában pedig az anyagi világ ellentétjeként használták, amikor a spiritualitást vagy lelket akarták kifejezni.

Az "anyag" vagy "anyagi létezők" jelentése azóta is megtartotta ezeket az általános értelmezéseket, és használják természettudományokban, filozófiában és más tudományterületeken is.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A fizikai világban minden tárgy és anyag valamilyen formában rendelkezik valamilyen materiával.
2. A kémiában a kémiai reakciók során a különböző anyagok változásokon mennek keresztül, mivel ezekben a reakciókban a molekulák és atomok közötti kötések szakadnak vagy alakulnak ki, ami hatással van a materiára.
3. A biológiában a sejtek építőelemeinek, például a fehérjéknek és zsíroknak is elengedhetetlen része a matéria.
4. Az anyagtudomány fókuszában a materiális tulajdonságok, például a szilárdság, rugalmasság és vezetőképesség állnak, amelyek befolyásolják az anyagok viselkedését és felhasználhatóságát.
5. Az univerzumban található összes csillag és bolygó is főként különböző típusú materiából áll.
6. A tudományos kutatás célja gyakran az új materiálok felfedezése és fejlesztése, amelyek új lehetőségeket nyitnak meg az iparban, az elektronikában vagy akár az orvostudományban.
7. A nanotechnológia terén egyre inkább figyelmet kapnak a különböző materiális rendszerek, amelyeket mikro- és nanoméretű részekből építenek fel.
8. Az élelmiszeriparban fontos a megfelelő anyagok (mint például a műanyag csomagolóanyagok) kiválasztása és használata az élelmiszerek biztonságos tárolása és szállítása érdekében.
9. A művészetben az alkotók gyakran különböző materiális lehetőségeket vizsgálnak, hogy kifejezzék ötleteiket és érzéseiket.
10. A matematikában a materiális objektumok absztrakt reprezentációit, például a geometriai alakzatokat tanulmányozzák és manipulálják.

Rokonértelmű szavak

anyag, anyagszerűség, anyagi lét, tárgy, tárgyi lét, test, testi lét, dolog

Fonetikus átírás

A fonetikus átírás a 'matéria' szó kiejtéséhez: [mɐˈteːriɐ].

Betűrendben közeli szavak

maszkulin, maszlag, masszív, masztodon, maszturbáció, matéria, materiális, materialista, materializmus, mátka, matriarchális,