JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

madar

madar szó jelentése

A "madár" szó a magyar nyelvben a szárnyas, tollazattal borított testű, repülni képes gerinces állatokra utal. A madarak a hüllőkkel közös ősekből fejlődtek ki, és jelenleg több mint tízezer fajt tartalmaznak. A madarak jellemzően melegvérűek, két lábukon járnak, melyek közül az egyik végtag átalakult szárnyként funkcionál. A repülés mellett a madarak sok más mozgásformát is képesek végezni, például járás, úszás vagy ugrás. Az életmódjuk és táplálkozásuk nagyon változatos lehet, hiszen vannak ragadozók, növényevők és mindenevők is közöttük. A madarak rendelkeznek különböző érzékszervekkel, mint például a látás, hallás vagy tapintás. Számos madárfaj fontos szerepet játszik az ökoszisztémákban, mint például a beporzók vagy az állati táplálékforrások. Emellett sok madár tartása és megfigyelése is népszerű hobbi és kutatási terület.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "madár" szó eredetileg a latin "avis" szóból származik, amelynek jelentése is madár. A latin "avis" valószínűleg az indoeurópai "awis" szóból ered, amelyet a madarak hangjának utánzására használtak.

Az "avis" szó az idők folyamán több nyelven átment, és különböző formákban alakult. Például az ófrancia nyelvben "oiseau", az olaszban "uccello", a spanyolban "ave", az angolban pedig "bird" lett belőle.

Magyarul a szó eredeti formája valószínűleg nem "madár" volt, hanem inkább "mad". Az első írásos említése a 10. századi Gyulafehérvári Kódexben található, ahol még "mad" formában szerepel. Ezután a középkor során változatosan írták: "madar", "mader", vagy akár még "meder" formában is előfordult.

A magyar nyelvben végül kialakult a jelenlegi forma, a "madár". Ezek szerint a magyar nyelvben valószínűleg a német hatásra alakult ki, hiszen ezekben az időkben erős német befolyás érte Magyarországot.

Összességében tehát a 'madár' szó eredetének etimológiája a latin "avis" szóra vezethető vissza, amely a madarak hangjának utánzására használták az indoeurópai nyelvekben.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A madár szabadon repül a kék égben.
2. A fészkében ülő madár énekelve köszönti a hajnalt.
3. Nagy örömmel figyeltem, ahogy a gyerekek etetik a madarakat a parkban.
4. Az ablakon keresztül nézve láttam, ahogy egy színes tollazatú madár landolt a fánkra.
5. Azt mondják, hogy a madarak énekükkel hozzák el a tavaszt.
6. A nyári estéken gyakran hallani, ahogy a madarak csicsergő hangon dalolnak.
7. Egy ritka madárfajtát sikerült megfigyelnem az erdőben túrázás közben.
8. Az óvodások boldogan rajzoltak képeket a kedvenc madaraikról.
9. A téli hidegben nehéz időszak ez a vadmadaraknak, amikor nehezen találnak ennivalót.
10. A fecskepár minden évben visszatér ugyanarra az eresz alá fészkelni.

Rokonértelmű szavak

tollas, szárnyas, tollazatos, repülő, énekes, röpképes

Fonetikus átírás

[mɒdaːr]

Betűrendben közeli szavak

expresszionizmus, hazassag, gumokor, kozosseg, fekezhetetlen, madar, pengo, megerosites, idegosszeroppanas, kemenyfeju, langszoro,