logaritmus
logaritmus szó jelentése
A 'logaritmus' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A logaritmus egy matematikai művelet és fogalom, amelyet az irracionális számok harmonikus sorozatának alapján definiálnak. A logaritmus a hatványozás inverzének tekinthető, vagyis meghatározza azt a kitevőt, amellyel egy adott alapot kell emelni ahhoz, hogy megkapjuk a logaritmus argumentumát. A logaritmus rövidített formában általában "log" jelöléssel szerepel, ahol az alapot alsó indexként írják, és utána zárójelben megadják a logaritmus argumentumát. Például: log₃(9) = 2, ami azt jelenti, hogy 3-al alapozva 9-et emelve 2-t kapunk. A logaritmus alkalmazása különböző területeken széles körben elterjedt, például matematikában, fizikában, statisztikában és gazdaságtanban. Segítségével könnyebben manipulálhatók és összeadhatók nagy számok, illetve lehetőség van exponenciális függvények lineáris skálázására is. Fontos megjegyezni, hogy a logaritmusnak van egy alapértéke, amely meghatározza az adott logaritmus típusát. A leggyakoribb alapértékek a természetes alapú (alap: e), a tízes alapú (alap: 10) és a kettes alapú (alap: 2) logaritmus.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "logaritmus" szó eredete és kialakulása a latin nyelvre vezethető vissza. A szó képzőelemei a "logos" és a "arithmos".
- A "logos" görög eredetű szó, amelynek jelentése "szó", "beszéd" vagy "gondolat". A matematikában használva azonban általában arra utal, hogy egy adott terület rendszerét vagy törvényeit vizsgáljuk.
- Az "arithmos" szintén görög eredetű szó, ami egyszerűen csak "számot" jelent.
A logaritmus tehát olyan matematikai fogalom, amely a számok és a gondolatok összekapcsolását fejezi ki. A logaritmus alapvetően egy exponenciális függvény inverze, amely segít megoldani például az exponenciális egyenleteket.
Az "elogarithmus" (ami a logaritmus elődjének tekinthető) kifejezés már az ókori görög matematikusoknál is létezett. Azonban John Napier skót matematikus tekinthető a logaritmus koncepciójának megalkotójának. Ő vezette be a modern logaritmusokat 1614-ben művében, a "Mirifici Logarithmorum Canonis Descriptio"-ban. Napier azért dolgozta ki a logaritmusokat, hogy segítsen a szorzás és osztás könnyebb és hatékonyabb elvégzésében.
A "logaritmus" szó tehát a "logos" és az "arithmos" egyesítésével jött létre, jelentése pedig valami olyasmit takar, mint "számokkal kapcsolatos gondolatok" vagy "számokkal kapcsolatos beszéd".
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A logaritmus egy matematikai fogalom, amelyet gyakran használnak exponenciális egyenletek megoldására.
2. Az alap 10-es logaritmus segítségével könnyedén átválthatjuk a számokat decimális alakból logaritmikus alakra.
3. Az ln függvény a természetes logaritmust jelöli, amelyet gyakran használunk valószínűségszámításban és statisztikában.
4. A logaritmus segítségével könnyen megtalálhatjuk a pontos értéket olyan matematikai kifejezésekben, amelyek exponenciális formában vannak megadva.
5. A logaritmus funkció fontos szerepet játszik az információelméletben és az adatkompresszióban.
6. Az algoritmusok tervezésekor gyakran előfordul, hogy a logaritmusokat használják az időkomplexitás elemzésére és optimalizálására.
7. A logaritmusok alkalmazása régóta jelen van a navigációs rendszerekben, például a GPS műholdas pozícionálás során.
8. A logaritmusokat használják a hang- és fényintenzitás skálázására is, hogy az emberi érzékszervekkel összhangban legyenek.
9. A logaritmusokat gyakran alkalmazzák a számítógépes grafikában, például a fényerősség és a színskála kezelésére.
10. A logaritmusok lényegesek az információelméletben, mivel lehetővé teszik a tömörített adatok hatékony tárolását és továbbítását.
Rokonértelmű szavak
log, logaritmusosztály, logaritmikus, logaritmikus függvény, logaritmikus skála
Fonetikus átírás
lɔgɑritmus
Betűrendben közeli szavak
lőcs, locsolkodás, lóden, lóding, lóerő, logaritmus, logisztika, logosz, lojális, lojalitás,