JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

literatúra

literatúra szó jelentése

A 'literatúra' szó a magyar nyelvben egy általános kifejezés, amely a könyvekkel, írással és olvasással kapcsolatos tevékenységeket és műveket foglalja magában. A literatúra többféle formában jelenik meg, mint például regények, versek, drámák, esszék vagy akár rövidebb elbeszélések. A literatúra több célra is szolgálhat: szórakoztatásra, informálásra vagy éppen gondolkodásra sarkallásra. Gyakran tükrözi a társadalom és kultúra aktuális állapotát, valamint az emberi tapasztalatokat és érzelmeket. A literatúrát általában művészetnek tekintik, mivel az írók kifejező eszközként használják a nyelvet, hogy megalkossák a karaktereket, a történeteket és a hangulatot. Az irodalmi művek gyakran tartalmaznak mélyebb jelentéseket és üzeneteket is, amelyeket az olvasónak kell értelmeznie. Az irodalomnak hosszú történelme van Magyarországon is, amelyben kiemelkedő alkotások születtek. A magyar irodalom jelentős hatást gyakorolt a nemzet kulturális identitására és az irodalmi hagyományokra.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "literatúra" szó eredete a latin "literatura" kifejezésre vezethető vissza, amelynek jelentése "írásbeliség" vagy "irodalom". A latin "littera" szó betűt vagy írást jelent, és a "-tura" képző pedig azért van hozzáadva, hogy kifejezze egy adott dologra vagy tevékenységre vonatkozóan.

A szó eredeti értelme tehát az írásbeliség vagy az írás művészete volt. Az idők során a jelentése kibővült és általánosabbá vált, a különböző írások és irodalmi művek összességét is magában foglalja.

A "literatúra" szó etimológiája tehát a latin nyelvből ered, és a középkorban került át az európai nyelvekbe. A mai használatban a literatúra kifejezés általában az irodalmi műveket, könyveket és más írott anyagokat jelenti.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A klasszikusok közül a legnagyobb hatást gyakoroló literatúra művei közé tartozik Shakespeare drámáinak gyűjteménye.
2. A modern irodalom egyik legkiemelkedőbb alakjának, James Joyce-nak a művei mélyrehatóan befolyásolták a 20. századi angol nyelvű literatúrát.
3. Az amerikai irodalom kiváló képviselője, Ernest Hemingway munkái nagyban hozzájárultak az újabb kortárs amerikai literatúra fejlődéséhez.
4. A fantasy irodalom sok rajongót gyűjtött maga köré azáltal, hogy izgalmas és varázslatos világokba kalauzolja az olvasókat.
5. A magyar irodalom egyik legsokoldalúbb írója, Kosztolányi Dezső munkássága számos műfajban megmutatkozik: költészetben, regényekben és novellákban is alkotott.
6. Az irodalmi kritikusok gyakran vitatkoznak arról, hogy mi minősül valódi irodalomnak, és mi az, ami csak tömegszórakoztatásra szolgál.
7. A világirodalom egyik legismertebb alakja, Leo Tolstoy hatalmas epikus regényeket írt, amelyek mélyen ábrázolták az orosz társadalom és történelem pillanatait.
8. Az irodalomtörténészek folyamatosan kutatják a régi korok műveit, hogy megértsék a korabeli kultúrát és társadalmat.
9. A romantika időszakában számos nagy hatású költő és író jelent meg, akiknek művei máig élvezettel olvashatók.
10. Az irodalmi adaptációk gyakran hozzájárulnak egy regény vagy novella népszerűségéhez, amikor azokat filmre vagy színpadra viszik.

Rokonértelmű szavak

irodalom, könyvírás, írás, művészi szövegalkotás, irodalmi alkotások, szépirodalom

Fonetikus átírás

[ˈlitɛraːtuːrɒ]

Betűrendben közeli szavak

lipóma, líra, litánia, liter, literális, literatúra, litofita, litográfia, litoszféra, liturgia, livré,