JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

lepten-nyomon

lepten-nyomon szó jelentése

A "lépten-nyomon" kifejezés a magyar nyelvben egy idősebb köznapi kifejezés, amely azt jelenti, hogy valami vagy valaki állandóan, folyamatosan jelen van vagy előfordul. A szóösszetételben a "lépten" a "lépés" szóból származik, ami mozgást vagy haladást jelent. A "nyomon" pedig azt mutatja, hogy az adott tevékenység vagy esemény mindig követi egymást, nincs megszakítás vagy hiány. A "lépten-nyomon" fogalma tehát arra utal, hogy valami vagy valaki minden lépésnél jelen van, mindig felbukkan vagy megjelenik valahol. Például: "Az újságíró lépten-nyomon követte a politikus mozgásait", ami azt jelenti, hogy az újságíró folyamatosan figyelemmel kísérte és dokumentálta a politikus tevékenységeit. A kifejezést gyakran használják arra is, hogy kiemeljék valaminek az állandóságát vagy ismétlődését. Például: "Lépten-nyomon találkozok vele az utcán", ami azt jelenti, hogy rendszeresen találkozom vele az utcán, gyakran látom őt. Összességében a "lépten-nyomon" szó kifejezi, hogy valami vagy valaki folyamatosan jelen van vagy ismétlődik a megfigyelő számára.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "lépten-nyomon" kifejezés eredete a magyar nyelvben található. A szóösszetétel az "lépten" és a "nyomon" szavakból áll, amelyek összekapcsolásával jelentése "minden lépésnél, mindenütt, folyamatosan, állandóan" vagy "mindenhol, mindenütt követve valakit vagy valamit".

Az "lépten" szó gyökere a "lép" ige, ami azt jelenti, hogy járni vagy lépkedni. Ez a szó azonos gyökkel rendelkezik a "lépés", a "lépcső" és a "lepereg" kifejezésekkel.

A "nyomon" szó eredeti jelentése az út, a nyomvonal vagy a járólap volt, de idővel átvitt értelemben is használták. A nyelvújítás idején alakult ki ez az értelmezés, amikor a korábbi szláv hatásra megjelentek az újabb jelentések és kifejezések.

Egyes források szerint a "lépten-nyomon" kifejezést először Csokonai Vitéz Mihály alkalmazta egy művében 1800-ban. Azóta bekerült a köznyelvbe és széles körben használják mindennapi kommunikációban.

Összességében a "lépten-nyomon" szó eredete és kialakulása a magyar nyelvben található, és az 1800-as években vált ismertté.

Betűrendben közeli szavak

krizo-, kuc-kuc, kulon-kulon, leg-, lelkiismeret-furdalas, lepten-nyomon, logo-, loti-futi, makro-, mar-mar, mas-mas,