krizo-
krizo- szó jelentése
A "krizo-" előtag a görög "krísis" szóból származik, ami válságot vagy döntő pillanatot jelent. A magyar nyelvben használt jelentése és fogalma az alábbiak szerint értelmezhető: 1. Krizológia: A válságelmélet tudományával foglalkozó tudományág, amely a válságok kialakulását, jellemzőit és hatásait vizsgálja. 2. Krízis: Egy olyan kritikus helyzet vagy állapot, amelyben egy személy, csoport vagy egész társadalom fontos döntéseket, változtatásokat vagy átalakulásokat hozhat. A krízishelyzetek gyakran súlyos kihívást jelentenek az érintettek számára, és fontos döntéseket követelnek meg. 3. Kríziskezelés: Az intézkedések és stratégiák összessége, amelyeket alkalmaznak a krízishelyzetek kezelésére és a normális működés helyreállítására. A kríziskezelés során prioritást kap a problémák megoldása, a kommunikáció és az érintett felek támogatása. 4. Krízisreakció: Az egyén vagy csoport reakciója egy váratlan vagy súlyos helyzetre. Ez lehet fizikai, érzelmi vagy kognitív válasz a krízisre. 5. Krízisintervenció: Az olyan beavatkozások és segítő módszerek, amelyeket alkalmaznak a krízishelyzetben lévő személyek támogatására és segítésére. A krízisintervenció lehet pszichológiai vagy szociális jellegű, és célja a megküzdési stratégiák fejlesztése és az érintettek támogatása.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "krízis" szó eredete a görög nyelvben található. A görögben "κρίσις" (krízis) szóból ered, ami annyit jelent, hogy döntés vagy választás. A szó eredeti jelentése tehát egy olyan pillanat vagy időszak, amikor fontos döntést kell hozni vagy választani.
A "krízis" szó azonban későbbi időkben jelentésváltozáson ment keresztül, és általánosabb értelemben kezdte el jelölni egy nehézségekkel teli helyzetet vagy fordulópontot. A krízis lehet egy személyes vagy társadalmi válsághelyzet, amikor veszélyben van valami vagy komoly problémákkal kell szembenézni.
Egyes források szerint a "krízis" szó eredetileg a gyógyításban volt használatos, és arra utalt, amikor a betegség állapotáról vagy a kezelés hatásosságáról kellett döntést hozni. Ezután terjedt ki a jelentése más területekre is.
Összességében tehát a "krízis" szó eredetileg döntést vagy választást jelentett a görög nyelvben, de később általánosabb értelemben válsághelyzetet vagy fordulópontot kezdett jelölni.
Betűrendben közeli szavak
kontra-, kozmo-, koolaj-finomito, kozben-kozben, kripto-, krizo-, kuc-kuc, kulon-kulon, leg-, lelkiismeret-furdalas, lepten-nyomon,