JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kokorszak

kokorszak szó jelentése

A 'kőkorszak' a történelem egyik korszakát jelenti, amely az emberiség történelmének legkorábbi időszakára utal. A kőkorszak során az emberek az egyszerű kőeszközök használatával éltek és dolgoztak. Az első kőkorszaki időszakot az úgynevezett paleolitikum képviseli, amely mintegy 2,6 millió éve kezdődött, és kb. 10 000 évvel ezelőtt ért véget. Ebben az időszakban az emberek vadászattal és gyűjtögetéssel tartották fenn magukat, barlangokban vagy földi kunyhókban laktak. A kőeszközök mellett a tűz használata is jellemző volt a kőkorszakra. Az emberek tüzet használtak fűtésre, világításra és táplálék elkészítésére is. A kőkorszaki ember még nem ismerte a fémeket, ezért minden eszközt és fegyvert kövekből faragtak ki. A kőkorszaknak több része van, amelyek közül a paleolitikum mellett említhetjük még a mezolitikumot (középkőkor) és a neolitikumot (újkőkor). A mezolitikumban már kezdtek kialakulni a halászó-vadászó társadalmak, míg a neolitikumban az emberiség elkezdte a mezőgazdaságot és az állattenyésztést.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "kőkorszak" kifejezés a kőeszközök használatának és gyártásának időszakát jelöli az emberiség történetében. A szó eredete a görög "lithos" (kő) és "agein" (törni) szavakból származik.

A fogalom először a 19. században, az archeológia fejlődése során vált ismertté. A korai archeológusok megfigyelték, hogy az őskori leletek között folyamatosan változik az anyaghasználat és a technológia, így elkezdtek különböző időszakokat és korszakokat felosztani.

Az első osztályozást J. J. Lubbock angol tudós alkotta meg 1865-ben, amikor a paleolitikumot (régi kőkor), a mezolitikumot (középső kőkor) és a neolitikumot (új kőkor) határozta meg. Ezeket a korokat az alapján nevezte el, hogy milyen típusú köveket használtak az emberek eszközkészítésre.

Azóta az archeológiai kutatások során további részekre osztották a kőkorszakot, például az eocén-óriás meteorit hatása miatt létrejött óriási kihalásokat az eocén kőkorszakként említik.

Összességében a "kőkorszak" szó tehát az emberiség történetének olyan időszakát jelöli, amikor a kőeszközök voltak a legelterjedtebbek és a technológia még nem fejlődött ki a fémek használatára.

Szófaja és helyesírása

fn

Példamondatok

1. A kőkorszakban az emberek főként kőeszközöket használtak mindennapi tevékenységeikhez.
2. Az emberiség története során a kőkorszak az egyik legősibb időszak.
3. A kőkorszakban az emberek még nem ismerték a fémeket, ezért csak természetes anyagokat tudtak felhasználni eszközeik és fegyvereik készítéséhez.
4. A kőkorszakban az emberek legfőbb foglalkozása a vadászat és gyűjtögetés volt.
5. Az első emberi települések már a kőkorszakban jöttek létre, amikor az emberek csoportokba tömörültek és állandó lakhelyeket alakítottak ki.
6. A kőkorszak végén kezdett elterjedni a földművelés és az állattenyésztés, így a táplálékforrások sokszínűsége nőtt.
7. A paleolitikus és neolitikus korok egyaránt részei a kőkorszaknak, de jelentős változások történtek az ember életmódjában és technológiájában ebben az időszakban.
8. A kőkorszakban éltek olyan híres emberi őseink, mint a neandervölgyi ember vagy a kromanyoni ember.
9. A kőkorszakban az embereknek számos kihívással kellett szembenézniük, például az éghajlatváltozások vagy az állatokkal való megmérettetés.
10. Az archeológusok sok információt gyűjtenek a kőkorszakra vonatkozóan, hogy jobban megértsék az emberiség történelmét és fejlődését.

Rokonértelmű szavak

őskor, prehisztorikus kor, paleolitikum, neolitikum

Fonetikus átírás

[køːkorʃɑk]

Betűrendben közeli szavak

oszinteseg, erzelem, fur, mezoor, sark, kokorszak, homaly, meszes, viztarolo, szabalyozas, fustkarika,