JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kozszolga

kozszolga szó jelentése

A "közszolga" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "közszolga" kifejezés olyan személyt jelöl, aki közalkalmazotti vagy köztisztviselői státuszban dolgozik. Ők az államigazgatási, közigazgatási vagy önkormányzati szerveknél, intézményeknél látják el a munkájukat. A közszolgák általában közvetlenül vagy közvetve az állampolgárok érdekét szolgálják, és hatósági, adminisztratív vagy ügyfélszolgálati tevékenységet végeznek. A közszolgák feladata lehet törvények betartásának ellenőrzése, ügyintézés, végrehajtás, jogalkalmazás vagy akár oktatás. Munkájuk során fontos, hogy függetlenek legyenek politikai befolyásoktól és pártállástól. A közszolgák felelősséggel tartoznak a jogszabályok betartása és az állampolgárok igényeinek kielégítése iránt. A közszolgai hivatás sok esetben hivatástudattal és elkötelezettséggel jár, mivel a közjó érdekében végzik a munkájukat.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "közszolga" kifejezés eredete a középkorba nyúlik vissza. A középkori Európában a társadalom hierarchikusan volt szervezve, és a nemesek és az egyházak mellett a király szolgálatában álló embereket nevezték közszolgáknak.

A "közszolga" szó az "ember, személy" jelentésű "szolga" szóból és a "köz-" előtagból áll. A "szolga" eredeti jelentése valószínűleg "földműves, paraszt" volt, majd később általánosabb értelemben "alkalmazott, szolgáló" jelentéssel bírt.

A középkori Európában a közszolgák olyan emberek voltak, akik a király vagy más vezetők szolgálatában álltak. Ők végezték az adminisztratív feladatokat, védették az uralkodót és segítették az államigazgatást. Gyakran kiváltságokkal rendelkeztek, amelyek bizonyos jogokkal és előnyökkel jártak.

A közszolga fogalma az idők során változott. A modern korban a közszolga kifejezés a közhivatalnoki vagy közigazgatási területeken dolgozó alkalmazottakra utal. Tehát az eredeti jelentéshez képest a közszolga ma már inkább az államigazgatásban vagy a közszférában dolgozó személyeket jelöli.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az orvosok, tanárok és rendőrök közszolgák.
2. A közszolgák elkötelezettek a közbiztonság és a társadalmi jólét iránt.
3. A közszolgák felelősek az állampolgárokért és az ország működéséért.
4. A közszolgák fontos szerepet játszanak az oktatás, az egészségügy és a közigazgatás területén.
5. A közszolgáknak nagy felelősségük van, hiszen az emberek biztonságát és jólétét szolgálják.
6. A közszolgák szakmai hozzáértése és elhivatottsága nélkülözhetetlen a hatékony közhivatali munka során.
7. Az állam által foglalkoztatott közszolgák a közérdek érvényesítéséért dolgoznak.
8. Az önkormányzatokban is sok közszolga tevékenykedik, akik a helyi közszféra működésének biztosításában vesznek részt.
9. A közszolgák feladatai között megtalálhatók az adminisztratív feladatok, az ügyfélkapcsolattartás és a jogszabályok betartása.
10. A jó közszolga segíti az állampolgárokat problémáik megoldásában és a hatékony ügyintézésben.

Rokonértelmű szavak

köztisztviselő, állami alkalmazott, közalkalmazott, közszolgálati dolgozó, közmunkás, közhivatalnok

Fonetikus átírás

[ˈkøsːolɡɒ]

Betűrendben közeli szavak

geszt, csaletek, hattyudal, gyermekkor, adat, kozszolga, fontos, nyom, vorheny, mellekepulet, evo,