JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kriptográfia

kriptográfia szó jelentése

A 'kriptográfia' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A kriptográfia egy olyan tudományág, amely a titkosítás és titkosüzenetek megértésének módszereivel foglalkozik. A kriptográfia célja, hogy biztonságosan kommunikáljon és védelmet nyújtson az adatoknak, hogy azok csak azokhoz jussanak el, akiknek jogosultságuk van hozzájuk. A kriptográfia az adatok titkosításával és dekódolásával foglalkozik. Ez olyan technikák alkalmazását jelenti, amelyek lehetővé teszik, hogy az adatok vagy üzenetek csak olyan formában legyenek láthatók vagy értelmezhetők, amelyet a jogosultak meg tudnak értelmezni. A kriptográfiai módszerek segítségével lehetőség van a titkosított információk biztonságos továbbítására és tárolására. A kriptográfiai módszerek közé tartoznak például az algoritmusok, amelyek a titkosítást és dekódolást végzik. Ezek az algoritmusok általában matematikai függvényeken alapulnak, és kulcsok használatával működnek. A kulcsok lehetnek privát (titkos) vagy nyilvános, és a kriptográfiai rendszerek biztonsága jellemzően az adott kulcsok biztonságosságán alapul. A kriptográfia fontos szerepet játszik az információbiztonság területén, segítve a bizalmas adatok védelmét és a kommunikáció titkosítását. Felhasználása megtalálható például az online banki tranzakciókban, az e-mail titkosításban, a jelszavak védelmében, valamint az elektronikus aláírásokban is.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "kriptográfia" szó eredete a görög "kryptós" (titkos) és "gráphein" (írni) szavakból származik. A kriptográfia tehát a titkos üzenetek, információk védelmével foglalkozó tudományág.

A kriptográfia gyökerei nagyon régre nyúlnak vissza az emberiség történetében. Az első ismert titkosítási módszerek már az ókori Egyiptomban megjelentek, például a hieroglifák alkalmazása vagy a transzpozíciós technikák használata. Az ókorban azonban még inkább a titkosírások, a rejtjelek és rejtett üzenetek voltak inkább elterjedtek.

A modern kriptográfia alapjait Julius Caesar nevéhez köthetjük, aki az ún. Caesar-rejtjelezési módszert alkalmazta. Ez a módszer egyszerűen annyiból állt, hogy minden betűt egy előre megadott számértékkel eltolva írt le. Így az üzenet csak egy titokban tartott kulccsal volt visszafejthető.

Az igazi áttörést a kriptográfiában azonban a 20. század hozta meg. Az első világháború során alkalmazott titkosító-rejtjelező gépek (például az Enigma) és a kriptoanalitikai módszerek fejlődése miatt a kriptográfia kiemelt fontossággal bírt a hadviselésben. Az ezt követő években pedig a számítógépek megjelenése és fejlődése lehetővé tette az erősebb, bonyolultabb és hatékonyabb titkosítási algoritmusok kifejlesztését.

Ma a kriptográfia széles körben alkalmazott tudományág lett, mely a titkosítást, digitális aláírásokat, kulcskezelést és más biztonsági protokollokat foglal magában. A modern kriptográfia célja az adatok biztonságának, integritásának és titkosságának védelme a digitális világban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kriptográfia az adatok biztonságos titkosításával és feloldásával foglalkozó tudományág.
2. A modern kriptográfia fontos szerepet játszik az online banki tranzakciók biztonságának megőrzésében.
3. A kriptográfia segítségével lehetőség van a titkos üzenetek küldésére és fogadására.
4. A katonák és hírszerző ügynökök gyakran használják a kriptográfiát, hogy felderítést végezzenek vagy titkos információkat kommunikáljanak.
5. A kriptográfia egyik alapvető elve, hogy a titkosított adatok csak azok számára legyenek olvashatók, akiknek jogosultságuk van hozzá.
6. Az AES (Advanced Encryption Standard) egyike a legelterjedtebb kriptográfiai algoritmusoknak.
7. A kriptográfiai kulcsok nagyon fontosak az adatvédelemben, mivel ezek határozzák meg a titkosítás és dekódolás folyamatát.
8. A kriptográfiai protokollok biztosítják a kommunikációs csatornák biztonságát az interneten.
9. A kvantumkriptográfia olyan terület a kriptográfiában, amely a kvantummechanika alapelveit felhasználva védi az információkat a kvantum számítógépek támadásaitól.
10. A kriptográfiai rendszerek folyamatos fejlesztése elengedhetetlen az újabb kihívások és támadási módszerek elleni védekezésben.

Rokonértelmű szavak

titkosítás, kódolás, rejtjelezés, titkosüzenetekkel való foglalkozás, titkosító tudomány

Fonetikus átírás

[kɾiːptogɾaːfiɑ]

Betűrendben közeli szavak

kriminálpszichológia, kriminológia, kripli, kripta, kriptográfia, kripton, kristályosodik, kristályvíz, kritérium, kritika,