komikum
komikum szó jelentése
A 'komikum' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen határozható meg: A 'komikum' egy olyan fogalom, amely a humoros, vicces, mulatságos jellegű dolgokra, helyzetekre utal. A komikum lehet egy vicces beszólás, egy bohózat vagy vígjáték szereplőinek viselkedése vagy egy abszurd helyzet, ami nevettető hatást vált ki az emberekből. A komikum lényege a humorral való interakció és az emberekben kiváltott nevetés. A komikus elemek lehetnek szándékosak (például egy humorista előadása) vagy véletlenszerűek (például egy félremondás vagy kínos helyzet). A komikum fontos szerepet játszik az emberi kommunikációban és az előadóművészetben is. A humor és a nevetés segít enyhíteni a stresszt, javítja a hangulatot és összekapcsolja az embereket. A komikum tehát nemcsak szórakoztató, hanem közösségteremtő hatása is van.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "komikum" szó eredete a görög "kōmikos" szóból származik, ami azt jelenti, hogy komikus vagy vicces. A szó eredetileg a görög komédiából és a komikus műfajból ered, amely humorral és viccekkel teli előadásokat jelentett az ókori görög színházakban.
Az "kōmikos" szó jelentése később átalakult, és a középkorban a latin "comiculus" szóvá vált, ami továbbra is a komédia műfajára utalt. A középkori latinból később átvette a francia nyelv, és a "comique" formában jelent meg.
A magyar nyelvben vélhetően a francia hatásra került be a "komikum" szó, amelyet az 1800-as években kezdtek használni. Az etimológiailag legközelebbi kapcsolatban álló francia "comique" szóból alakult ki, amelynek jelentése hasonló maradt: vicces vagy humoros.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A stand-up előadók legfontosabb feladata, hogy komikummal szórakoztassák a közönséget.
2. A vígjáték filmek fő célja, hogy a nézőket jókedvre derítsék és megnevettessék őket komikummal.
3. Az újságokban és az interneten gyakran találkozhatunk vicces képekkel vagy cikkekkel, amik tele vannak komikummal.
4. A humorérzék elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki könnyedén megértse és élvezze a komikumot.
5. Gyakran használják a politikusok a komikumot arra, hogy humorral oldják fel a feszültséget és közelebb kerüljenek az emberekhez.
6. A karneválok és farsangok hagyományosan tele vannak vidámsággal és komikummal.
7. A komédia műfajának lényege, hogy a történet vagy az események humorral vannak átszőve, így garantálva a szórakozást.
8. Az iskolai színielőadások során gyakran próbálnak belecsempészni egy kis komikumot a darabba, hogy még szórakoztatóbb legyen a produkció.
9. A vicces beszólásokkal és poénokkal teletűzdelt beszélgetés sokszor emeli a hangulatot a társaságban, és fokozza a komikum élményét.
10. A szatirikus újságcikkek és műsorok célja, hogy kritikát fogalmazzanak meg humoros formában, így érveik hatásosabbak és emlékezetesebbek lesznek.
Rokonértelmű szavak
vicc, poén, humor, tréfa, tréfálkozás, bohózat, komédia
Fonetikus átírás
/komikum/
Betűrendben közeli szavak
kojot, kokilla, koli, kollaboracio, komformista, komikum, komisszar, komment, kommunikal, kommunikalas, komprador,