JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

karnevál

karnevál szó jelentése

A 'karnevál' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'karnevál' egy olyan ünnepi időszakot jelöl, melyet általában télen, a húsvét előtti időszakban tartanak meg. A karneválok hagyományaiból eredően a jellegzetes jegyek közé tartozik a vidámság, a szórakozás és a maskarádé. A karneváli események keretében általában felvonulásokat, bálokat, jelmezes felvonulásokat, táncházakat és különféle vetélkedőket tartanak. A karnevál fogalmát keretezi az időszakos átalakulás és a normák megfordítása. A résztvevők maskarát viselnek, így eltűnnek a mindennapi életükben betöltött szerepükből és lehetőségük nyílik más karakterek bőrébe bújni. Ezáltal a karnevál feloldja a társadalmi hierarchiákat, kiszabadítva az emberek spontaneitását és kifejezőkészségét. Emellett fontos eleme a mulatságoknak az étkezés, italozás és táncolás is. A karnevál tradicionális hagyományai sok országban megtalálhatóak, de mindenhol más néven vagy különböző időpontban kerülnek megrendezésre. Magyarországon a busójárás Mohácson és a farsang időszaka során tartott karneváli események jelentős példái.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "karnevál" szó eredete a latin "carne vale" kifejezésre vezethető vissza, ami azt jelenti, "búcsút mond az húsnak". A karnevál eredetileg a katolikus liturgiához kapcsolódik, a nagyböjt előtti utolsó napokat jelöli, amikor a hús és más tiltott ételek fogyasztásától búcsúzik a hívő.

A karneválok kezdetben vallási jellegű ünnepségek voltak, amelyek a böjti időszakot megelőzően kerültek megrendezésre. Ezeken az eseményeken a hívők különböző szertartásokat és felvonulásokat tartottak, amelyekben színes jelmezeket viselve és maszkot hordva táncoltak és mulattak. A karneválok célja az volt, hogy mindenki kiélvezze az élvezeteket, mielőtt elkezdődött volna a böjt időszaka.

A karneválok az idők során egyre inkább világi eseménnyé váltak. Az emberek egyre inkább élvezték az ünnepi hangulatot, és újabb szokásokkal gazdagították őket. A középkorban például olyan jelmezes felvonulásokat tartottak, amelyeken politikai vagy társadalmi jelentőségű témákat ábrázoltak. A 18. és 19. században pedig a karneválok társadalmi eseményekké váltak, amelyeken bálok, táncos mulatságok és különféle szórakoztató programok zajlottak.

A karnevál szó etimológiája tehát a latin "carne vale" kifejezésre vezethető vissza, ami az húsnak való búcsúzkodást jelenti. Egyre inkább világi jelleggel bíró ünnepséggé vált, amely a böjt előtti utolsó napokat ünnepli, és ma már szerte a világon megrendezik különböző formákban és hagyományokkal.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A város minden évben megrendezi a hagyományos karneváli felvonulást.
2. A gyerekek izgatottan készülnek az iskolai karneválra, ahol jelmezekben vonulhatnak végig az utcán.
3. Az utcai mulatságok és vidám hangulat jellemzik a karneváli időszakot.
4. A Rio de Janeiró-i karnevál híres a látványos kosztümös felvonulásairól és táncosokról.
5. A legjobb része a karneválnak az, amikor mindenki együtt táncol és szórakozik.
6. Az olasz velencei karnevál híres a gyönyörű maszkokról és elegáns jelmezekről.
7. A farsangi időszakban sok helyen rendeznek kisebb-nagyobb karneváli eseményeket.
8. A gyerekek örömmel járnak el a városi játszótérre, ahol karneváli programokkal várják őket.
9. A felnőttek számára is élményt nyújt a részvétel egy bulis karneváli felvonuláson.
10. Sok országban különleges ételek és italok is kapcsolódnak a karneválhoz, mint például a máltai krémes vagy a brazíliai caipirinha koktél.

Rokonértelmű szavak

farsang, báli időszak, maskarás mulatság, vidámság, ünnepi forgatag, mulatozás, lakoma

Fonetikus átírás

/kɑr.nɛ.vɑːl/

Betűrendben közeli szavak

karmazsin, kármentő, kármin, karmonádli, karnagy, karnevál, karó, karógyökér, karol, karom, karosszéria,