jegkorszak
jegkorszak szó jelentése
A "jégkorszak" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "jégkorszak" egy geológiai korszakot jelöl, amikor a Földön hosszabb időn át (több millió évig) jelentős mennyiségű jég borította a kontinenseket. Ilyenkor a Föld éghajlata jelentősen lehűl, és a gleccserek terjeszkednek, valamint nagy jégtakarók alakulnak ki. A jégkorszakok során a folyók befagynak, az óceánok jegesek lesznek, és a növény- és állatvilág is jelentős változásokon megy át. Az utolsó jégkorszak, amit az ún. pleisztocén korból ismerünk, nagyjából 2,6 millió évvel ezelőtt kezdődött és mintegy 10 000 évvel ezelőtt ért véget. Ez alatt az időszak alatt többször fordultak elő kisebb-nagyobb jégtakarók Európában, Északi-Amerikában és más kontinenseken is. A "jégkorszak" szó használata azonban nem csak a földtörténeti időszakra korlátozódik. A köznyelvben gyakran ismerteti az olyan hideg időszakot is, amikor a hőmérséklet jelentősen lecsökken, és a környezetben jég és hó dominál. Ilyenkor a talaj fagyott, és a víz is jéggé alakul. A "jégkorszak" kifejezés tehát átvitt értelemben is használatos, hogy leírja az extrém hideget és a jeges környezetet.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "jégkorszak" kifejezés a Föld történetének egy olyan időszakát jelöli, amikor nagy területeket borított a jég. Az etimológiai eredete a görög "glaciális" szóhoz vezethető vissza, ami azt jelenti, hogy "jéggel kapcsolatos". A "glaciális" szó eredetileg a latin "glacies" (jég) szóból származik.
A "jégkorszak" kifejezést először a 19. században használták, amikor a tudósok felfedezték és megértették az olyan geológiai jelenségeket, mint például a jég által kialakított tájak és a jégkorszakkal összefüggő üledékek. Ezek az ismeretek arra vezettek, hogy felismerjék, hogy a Föld történetében többször is előfordultak olyan időszakok, amikor a klíma hosszabb ideig hideg volt és nagy területeken jég borította a földfelszínt.
Az "Ice Age" kifejezés angol eredetű és az 1837-ben megjelent "The Ice Age: Or Conversations on the Natural History of the Globe" című könyvben tűnt fel először. A könyvet Louis Agassiz svájci természettudós írta, és az volt az első mű, amely a tudományos közösségben elterjedté tette a "jégkorszak" fogalmát.
A "jégkorszak" kifejezés tehát azóta is használatban van, hogy a tudósok felismerték és megnevezték ezt az időszakot a Föld történetében.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A jégkorszak idején a Föld nagy részét vastag jégréteg borította.
2. Az állat- és növényvilág jelentős változásokon ment át a jégkorszak alatt.
3. A jégkorszakban a hőmérséklet jelentősen lecsökkent, és az éghajlat hidegebbé vált.
4. Az emberek a jégkorszak során alkalmazkodniuk kellett az új körülményekhez.
5. A jégkorszak után új fajok jelentek meg a földön.
6. A jégkorszak hosszú időszakra vetítette előre a klímaváltozás hatásait.
7. A fosszíliák tanúsága szerint a jégkorszakban éltek a mamutok és a szabertigrisek.
8. A geológusok sok bizonyítékot találtak arra, hogy korábban többször is voltak jégkorszakok a Föld történetében.
9. Az emberi civilizáció fejlődése is nagyban befolyásolta a környezetet, így kevésbé valószínű, hogy egy újabb jégkorszak következik be.
10. A tudósok azon dolgoznak, hogy megértsék, hogyan lehetne megelőzni vagy enyhíteni egy esetleges újabb jégkorszak hatásait.
Rokonértelmű szavak
jégkorszak, jégtakaró, gleccserkorszak, jégrégészeti korszak, jégtörténeti korszak
Fonetikus átírás
[jeːɡkor.saːk]
Betűrendben közeli szavak
kakas, napfelkelte, marcius, sakal, hadsereg, jegkorszak, polgar, vakacio, fekete, skorpio, szakszervezet,