jogalap
jogalap szó jelentése
A "jogalap" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: A jogalap egy jogi fogalom, amely az adott jogszabályokban vagy jogforrásokban meghatározott jogi normákra, szabályokra, elvekre utal. A jogalapok olyan alapvető jogi tényezők, amelyek meghatározzák és irányítják az adott jogrendszer működését és tartalmát. A jogalapok lehetnek írott (pl. alkotmány, törvények, rendeletek) vagy íratlan (pl. szokásjog, erkölcsi normák). Ezek a normák határozzák meg a jogalkotás, a bírói döntéshozatal és a joggyakorlat alapjait. A jogalapoknak fontos szerepük van abban, hogy biztosítsák az igazságosságot és a stabilitást a jogrendszerben. A jogalapokhoz való hozzáférés és megértés kulcsfontosságú a jogrend betartásához és a jogi kérdések kielégítő megoldásához. A jogi szakemberek és a bírák gyakran hivatkoznak a jogalapokra, hogy támogassák döntéseiket és érveléseiket. Összességében a "jogalap" fogalma a magyar nyelvben a jogrendszer alapjait, a jogi normákra és szabályokra utaló tényezőket jelenti.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "jogalap" szó eredete a magyar nyelvben a "jog" és "alap" szavak összetételéből ered.
A "jog" szó az ómagyar "iug", majd a középmagyar "jug" szóból alakult ki. Ez eredetileg azt jelentette, hogy a valamilyen csoportba tartozók között elfogadott, törvényes rendszer. A szó eredeti jelentése tehát a társadalmi normákon alapuló kötelezettségeket és jogokat foglalta magában.
Az "alap" szó latin eredetű, a középlatin "ad-lappus" kifejezésből származik, ami azt jelenti, hogy valaminek az alja vagy talpa. Az idők során azonban a jelentése kibővült és átvitt értelemben is használták, hogy valaminek az alapja vagy alapvető eleme.
A "jogalap" szó tehát azt jelenti, hogy valaminek az alapja vagy alapvető eleme a jogrendszerben. A jogalapok azok a jogforrások, amelyekre épülve meghatározzák és érvényesítik a jogsértések elleni védelmet és a jogok gyakorlását. A jogalapok lehetnek írott törvények, jogszabályok, alkotmányi rendelkezések, de lehetnek szokásjog és joggyakorlat alapján kialakult szabályok is.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A jogalap a törvényi rendelkezések megalapozója.
2. Az adófizetési kötelezettség jogalapját a helyi adórendelet szabályozza.
3. A szerződés érvényességének jogalapja a felek közötti megállapodás.
4. Az EU jogalapja az uniós alapszerződések.
5. A bíróságok ítéleteinek jogalapját a hatályos jogszabályok képezik.
6. Az alaptörvény a magyar jogrendszer legfőbb jogalapja.
7. A munkavállalók jogai és kötelezettségei a munkajogban kapnak jogalapot.
8. A polgári peres eljárásoknak a polgári perrendtartásról szóló törvény ad jogalapot.
9. A büntetőügyekben az elkövetett cselekmény büntető törvényekben foglaltak adnak jogalapot az eljárásnak.
10. A szerzői joggal kapcsolatos kérdések jogalapját a szerzői jogról szóló törvény állítja fel.
Rokonértelmű szavak
alapvetés, alap, jogforrás, jogi alap, jogszabály+
Fonetikus átírás
[jogɒlɒp]
Betűrendben közeli szavak
vademeles, lelekemelo, ujbol, melyhegedu, netalantan, jogalap, bujtat, fizet, szegyenbelyeg, susogo, kupaktanacs,