JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

identitás

identitás szó jelentése

Az "identitás" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen definiálható: Az identitás egy személy vagy közösség önmagához való viszonyulását, az önmeghatározást jelenti. Az identitás fogalma szorosan összekapcsolódik az egyén vagy csoport érzetével saját személyiségéről, hovatartozásáról, értékrendjéről és kulturális hátteréről. Az identitás megadja az embernek vagy közösségnek azt a belső stabilitást és azonosságérzetet, amely segít neki meghatározni magát a világban és egy adott közösségben. Az identitás formálódása során fontos szerepet játszik a társadalmi kontextus, a család, barátok, oktatási intézmények és más társadalmi szereplők hatása. Az identitás többszintű lehet: lehet egyéni identitás, amikor egy személy önmagáról alkotott képe alapján határozza meg magát; lehet kollektív identitás, amikor egy csoport tagjai közös értékekre, hagyományokra és kulturális elemekre támaszkodva határozzák meg magukat; lehet nemzeti identitás, amikor az egyén vagy csoport az adott nemzet részeként érzi magát. Az identitás egy dinamikus fogalom, amely folyamatosan alakul és változik az egyén vagy közösség életútja során. Az identitás fontos szerepet játszik a személyes boldogságban, a társadalmi kapcsolatokban és az emberi fejlődésben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "identitás" szó eredete a latin "identitas" kifejezésre vezethető vissza, amelynek jelentése "azonosság". A "identitas" szó a "idem" latin szóból származik, ami annyit jelent, hogy "ugyanaz". Az "idem" szóhoz a latinban hozzáadódott egy képzős rag is, így alakult ki az "identitas" forma.

Az "identitás" fogalma és használata először a filozófiában jelent meg. Az ókori görög filozófusok híres mondása, miszerint "Mindig ugyanarra lépünk", hozzájárult a "identitás" fogalmának kialakulásához. René Descartes francia filozófus pedig az "én gondolkodom, tehát vagyok" (cogito ergo sum) elve alapján hangsúlyozta az egyén önazonosságát és identitását.

A modern értelemben vett "identitás" fogalmát azonban leginkább Ernst Cassirer német filozófus fejlesztette ki a 20. század elején. Ő az identitást nemcsak az egyén személyes azonosságaként értelmezte, hanem a kulturális és társadalmi csoportok, valamint a nemzetek identitásaként is.

Az "identitás" szó etimológiája tehát a latin "identitas" szóra vezethető vissza, melynek jelentése "azonosság". A fogalom kialakulása és használata azonban a filozófia és a társadalomtudományok fejlődésével együtt alakult ki, és mára számos területen fontos fogalommá vált.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az identitásunk alapvetően meghatározza, hogy ki vagyunk és hogyan látjuk magunkat a világban.
2. Az etnikai hovatartozás sokak számára fontos része az identitásnak.
3. A szexuális orientáció is befolyásolhatja valakinek az identitását.
4. A vallásos meggyőződésünk is fontos szerepet játszik az identitásunk kialakításában.
5. Az emberek gyakran keresik azonosítást a munkájuk vagy a hobbi tevékenységeik által, ami meghatározza az identitásukat.
6. Az online közösségekben sokan próbálnak új identitást építeni maguknak.
7. A családi hátterünk és neveltetésünk is alapvetően befolyásolja az identitásunkat.
8. Az idegen országban élő emberek gyakran különösen erős identitást építenek ki a származásukra támaszkodva.
9. Sokan úgy érzik, hogy az identitásuk folyamatosan változik és fejlődik az életük során.
10. Az egyénnek való önelfogadás és az identitása elfogadása kulcsfontosságú lehet a boldog és kiegyensúlyozott élethez.

Rokonértelmű szavak

személyiség, önazonosság, azonosságtudat, önérzet, karakter, lényeg, önmagunk, én

Fonetikus átírás

[identitaːˀʃ]

Betűrendben közeli szavak

idei, ideiglenes, idén, identifikáció, identitás, ideológia, idill, idilli, idillikus, idióma,