hugyos
hugyos szó jelentése
A "hugyos" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: 1. Állapot vagy tulajdonság: A "hugyos" szó általában olyan dolgokra, helyzetekre vagy emberekre utal, amelyek piszkosak, büdösek vagy elhanyagoltak. Gyakran használják a ruhák vagy tárgyak leírására, amelyek koszosak vagy nem megfelelően tiszták. Például: "hugyos cipőben nem megyünk be a lakásba." 2. Betegség: A "hugyos" szó néha a betegségekkel kapcsolatban is használatos. Általában olyan állapotokra utal, amelyek a bélrendszert érintik, például gyomorrontás vagy hasmenés. Például: "Nagyon rosszul érzem magam, nagyon hugyos vagyok." Fontos megjegyezni, hogy a "hugyos" szó inkább informális kifejezésnek tekinthető, és gyakrabban használják mindennapi beszédben, mint irodalmi vagy hivatalos nyelvhasználatban.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "hugyos" szó az eredeti formájában "hugy" vagy "hugyi" volt, és a magyar nyelvben a 17. századtól kezdve használták. A szó eredete nem teljesen tisztázott, de több elmélet is létezik róla.
Egyik elmélet szerint a szó eredete a német "Haus" szóból ered, ami házat jelent. A középkori Magyarországon a városokban kialakult rendszerben a városi polgárok lakásaihoz tartozott egy közös udvar, amit "hugy" néven említettek. Ez az udvar volt a közös mosdóhely, ahová az emberek hordták a vizet és végezték el szükségleteiket.
Egy másik elmélet szerint a szó eredete a görög "hygieia" kifejezésből ered, ami tisztaságot vagy egészséget jelent. A középkorban a "hugy" szóval nemcsak az udvart, hanem az udvaron található latrinát is jelölték, így a szó összekapcsolódott az egészség és tisztaság fogalmával.
Más teóriák úgy vélik, hogy a szó eredete az ómagyar nyelvből származik. Az ómagyarban ugyanis volt egy "hogy" szó, ami a házra vagy lakásra utalt. A középkori Magyarországon a "hugy" szóval a közös udvaron található latrinát jelölték, így a "hugyos" kifejezés a házon belüli latrinára utalt.
A hugyos szó eredeti jelentése tehát egy közös udvaron található mosdóhelyet vagy latrinát jelölt, és az idők folyamán ez a jelentése változott vagy bővült.
Szófaja és helyesírása
A "hugyos" szó melléknév.
Példamondatok
1. A kisgyerek véletlenül a nadrágjába hugyozott.
2. A kutya felhúzta a lábát és a fűre hugyozott.
3. A társaság nevetve figyelte, ahogy a részeg férfi a közterületen hugyozott.
4. Az idős ember nem tudta visszatartani magát és az ágyba hugyozott.
5. A boltban láttam egy elhagyott pelenkát, amiben valaki hugyozott.
6. A szék párnájára ülve észrevettem, hogy valaki előttem már hugyozott rá.
7. Amikor nagyon nevetek, néha előfordul, hogy picit belehugyozok magamba.
8. Az állatorvos szerint a macska problémája abból ered, hogy túl sokat hugyozik.
9. A wc-kagylón ülve éreztem, hogy valaki a mellettem lévő fülke földjére hugyozik.
10. Az iskolás gyerek szégyenkezve mesélte el, hogy az osztálytársa direkt a cipőjére hugyozott.
Rokonértelmű szavak
pisilős, vizeletes, vizes, pisis, húgyos, vizelettel áztatott
Fonetikus átírás
/'hugjos/
Betűrendben közeli szavak
kodifikal, luesz, mennyei, hullaszag, bolcseszet, hugyos, kozt, fizikai, poszthumusz, mutogat, krikszkraksz,