gyarmatbirodalom
gyarmatbirodalom szó jelentése
A "gyarmatbirodalom" kifejezés a magyar nyelvben egy olyan államot vagy birodalmat jelent, amely más területeken, népek felett gyakorol uralmat és irányítást. A gyarmatbirodalom általában a saját gazdasági, politikai és kulturális érdekeit szolgálja a meghódított területeken, és az uralom alá vont népek jellemzően másodrendű státuszt kapnak. A gyarmatbirodalom fogalma történelmileg a modern korban alakult ki, főként az európai nagyhatalmak (például Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország) által folytatott gyarmatosítás eredményeként. Ezek az országok hajóhadakat és hadseregeket küldtek ki más kontinensekre (Afrika, Ázsia, Amerika), hogy meghódítsák vagy megszállják a területeket, és gazdasági hasznot húzzanak belőlük. A gyarmatbirodalmak általában gazdag nyersanyagokkal rendelkező területeket kerestek, amelyekből profitálhattak. Az uralom alá vont területeken gyakran bevezették az anyaországuk nyelvét, vallását és kultúráját. A gyarmatosítás és a gyarmatbirodalmak létrehozása azonban sok esetben elnyomást, kizsákmányolást és kulturális elvesztést eredményezett a meghódított népek számára. A "gyarmatbirodalom" kifejezést általában negatív vagy semleges értelemben használjuk, mivel az azzal járó folyamatok és hatások sok esetben szenvedést okoztak a meghódított területeken élő emberek számára.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "gyarmatbirodalom" kifejezés az angol "colonial empire" kifejezésből ered, amelyet a 19. században kezdtek el használni. Az angol "colony" szó eredete a latin "colonia" szóra vezethető vissza, ami eredetileg a római birodalom területein létrehozott településeket jelentette.
A "gyarmatbirodalom" fogalmának kialakulása és elterjedése elsősorban az európai nagyhatalmak gyarmatosítási törekvéseivel függött össze. A 15. és 20. század között Európa hatalmas területeket gyarmatosított le a világ különböző részein, és ezeket a területeket gyarmatokként kezelték. A gyarmatoknak általában az anyaországból érkező telepesek irányították a politikát és gazdaságot, miközben az őslakos népesség gyakran kizsákmányolásnak volt kitéve.
Ezért alakult ki a "gyarmatbirodalom" fogalma, amely egy olyan birodalmat jelöl, amely több ország vagy terület alatt tartósan ellenőrzést és befolyást gyakorol. A gyarmatbirodalmak célja általában a gazdasági érdekek, a nyersanyagok kitermelése és a piacok biztosítása volt.
Az "gyarmatbirodalom" szó tehát az európai gyarmatosítás és birodalmi törekvések eredményeként alakult ki, és a 19. században vált általánosan használt fogalommá.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A brit birodalom a 19. és 20. században jelentős gyarmatbirodalom volt.
2. Az európai országok versengtek egymással a gyarmatbirodalmak terjeszkedéséért.
3. A gyarmatbirodalmakban az anyaországok kitermelő és kereskedelmi bázisokat hoztak létre.
4. A gyarmatbirodalmakban az őslakosságot sok esetben elnyomták és kihasználták.
5. Az afrikai kontinens számos országának történelme erősen összekapcsolódik a gyarmatosítással és a gyarmatbirodalmakkal.
6. A gyarmatbirodalmaknak fontos szerepük volt az ipari forradalom gazdasági fejlődésében.
7. A dél-amerikai kontinensen is megalapítottak gyarmatbirodalmakat, amelyek a spanyol és portugál befolyás alatt álltak.
8. A gyarmatbirodalmaknak jelentős hatása volt a társadalomra, kultúrára és gazdaságra is.
9. A 20. században a dekolonizáció folyamata során a gyarmatbirodalmak többsége függetlenné vált.
10. Az Európai Unió tagállamai közül többnek volt történelme során gyarmatbirodalma.
Rokonértelmű szavak
hódító birodalom, terjeszkedő birodalom, koloniális birodalom, uralom birodalma, gyarmatosító birodalom, megszálló birodalom, befolyásoló birodalom
Fonetikus átírás
/d͡ʒɒr.mɒt.bi.ro.dɒ.lom/
Betűrendben közeli szavak
lerak, tampiller, mulasztas, torz, eszmenyi, gyarmatbirodalom, becsvagy, energikus, azaltal, zsortolodik, tehetetlen,