JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

grácia

grácia szó jelentése

A "grácia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "grácia" szó egy olyan kifejezés, amely a kecsességet, bájt és eleganciát fejezi ki. Gyakran használjuk ahhoz, hogy leírjuk valakinek vagy valaminek a vonzó megjelenését vagy viselkedését. A grácia olyan tulajdonságokat jelent, mint a könnyedség, harmónia és stílus. Emellett a "grácia" szó használható annak kifejezésére is, hogy valaki vagy valami milyen ügyesen, gyorsan vagy könnyedén végez valamit. Ebben az értelemben azt jelenti, hogy valaki rendkívüli képességgel vagy tehetséggel rendelkezik a tevékenység végrehajtásában. A "grácia" szó eredete a latin "gratia" szóból származik, ami 'kegyelem' vagy 'kedvezmény' jelentést hordoz. Ez a szó erősen kapcsolódik az előzőleg említett kecsességhez és bájhoz, mivel az emberek általában vonzónak találják azokat, akik kegyelmet sugallnak. Összefoglalva tehát a "grácia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a kecsességet, bájt és eleganciát közvetíti, valamint azt az ügyességet és könnyedséget, amivel valaki vagy valami képes végrehajtani egy tevékenységet.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "grácia" szó eredete a latin "gratia" szóra vezethető vissza, amelynek jelentése "kedvesség", "kegyelem", vagy "hálából adott ajándék". A latin "gratus" szóból ered, ami "kedvelt" vagy "hálás" jelentést hordoz.

A latinban a "gratia" szó különböző kontextusokban használták. Egyrészt isteni kegyelmet és irgalmat jelentett, másrészt pedig emberek közötti kölcsönös kedvességet, jóindulatot. A keresztény teológiában pedig a kegyelemre és Isten ajándékaira utalt.

A középkorban a "grácia" kifejezés továbbra is a kegyelemre, isteni ajándékokra utalt, de egyúttal megjelent az emberi viselkedésben is. A reneszánsz idején pedig új értelmezést kapott, és a művészeti alkotásokban a harmónia, elegancia és szépség megtestesítőjeként jelent meg.

A szó kialakulásától kezdve tehát átvette mind az isteni kegyelem, mind az emberi viselkedés pozitív jelentését. Napjainkban a "grácia" szó elsősorban eleganciát és bájt fejez ki, olyan tulajdonságokat, amelyekkel valaki figyelemre méltóan mozog vagy viselkedik.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A balettos lányok mozgása tele volt gráciával és könnyedséggel.
2. A hölgyek elegánsan és gráciával sétáltak a kifutón.
3. A táncosnők lenyűgöző gráciával mutatták be a klasszikus balettet.
4. A hercegnő minden mozdulatát grácia és nemes egyszerűség jellemezte.
5. Az operaénekesnő hangja olyan grácia és érzékiség volt, hogy elvarázsolta a hallgatóságot.
6. Az előadóművész minden szerepben megtalálta a gráciát és a stílust.
7. A bálkirálynő magabiztosan és gráciával táncolt a partin.
8. A művész ecsetvonásai telve voltak gráciával és finomsággal.
9. A sportolónő úszás közben olyan graciózus mozdulatokkal siklott át a vízen, mintha lebegne.
10. Az írónő szavai mindig tele voltak gráciával és mélységgel, amik magukkal ragadták az olvasót.

Rokonértelmű szavak

elegancia, báj, kecsesség, varázs, szépség, bájoskodás, kifinomultság

Fonetikus átírás

A fonetikus átírás a 'grácia' szó kiejtéséhez a következőképpen hangzik: [ˈɡrɑːtsiɑ].

Betűrendben közeli szavak

gourmet, gőz, gőzeke, gőzerő, gőzös, grácia, gracilis, grádics, gradiens, grafikus, grafológia,