JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

gettó

gettó szó jelentése

A "gettó" szó eredetileg az olasz "ghetto" szóból származik, amelynek jelentése "öntöttvas" vagy "olvasztótégla". A középkori Itáliában a zsidók több városban is elkülönített negyedekben, gettókban éltek. A gettók falakkal vagy kerítésekkel voltak körülvéve, és a zsidó lakosság csak korlátozottan mehetett ki onnan. A "gettó" kifejezés a magyar nyelvben ma már nemcsak a zsidóság elkülönített negyedét jelenti, hanem átvitt értelemben bármilyen szegényebb, hátrányos helyzetű települést vagy városrészt is. A gettók általában alacsony jövedelmű, marginalizált társadalmi csoportok lakta területek, amelyek gyakran küzdenek gazdasági, oktatási és egészségügyi problémákkal. A gettó fogalma általánosabb értelemben is használható, például a kulturális vagy etnikai csoportok elkülönült közösségeire vonatkozva. Ez utóbbi esetben a gettó tágabb értelemben egy olyan terület lehet, ahol egy adott csoport tagjai önkéntesen választják, hogy közösségben éljenek, vagy ahol a társadalom kirekesztésének eredményeként kényszerülnek erre.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 3 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "gettó" szó eredete és kialakulása a 16. századi Olaszországig nyúlik vissza. A gettó eredetileg egy zsidók lakta területet jelentett a középkori Olaszország városaiban, ahol a zsidókra korlátozták a tartózkodást. A gettót falakkal vagy kerítésekkel zárták el a többi városi területtől, és gyakran szűk utcáival és házaival volt jellemző.

A "gettó" szó eredete vitatott, de több elmélet is létezik róla. Az egyik elmélet szerint a "gettó" szó a velencei dialektusból származik, és az olasz "getto" (öntözőcsatorna) szóból alakult ki. A gettón kívüli területek mellett ugyanis csatornák húzódtak el, így kapta a terület ezt a nevet.

Egy másik elmélet szerint a "gettó" szó az olasz "getto" (öntözőrendszer) kifejezésből eredeztethető, mivel sok gettót mesterségesen létesítettek korábban hasznosíthatatlan területeken.

A gettó fogalmát később más országokban is átvették, és nem csak zsidóság lakta területekre alkalmazták. A gettók általában társadalmi vagy etnikai csoportok elszigetelt területeit jelentették, akiket a többségi társadalom kirekesztett vagy marginalizált.

Fontos megérteni, hogy a "gettó" szó ma már nem csak a történelmi értelemben használatos, hanem szélesebb értelemben is alkalmazzák, például egy gazdaságilag lepusztult városrészre vagy egy szegényebb társadalmi rétegre is utalhatnak vele.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A város szélén található egy kisebb gettó, ahol főként roma családok élnek.
2. Az elmúlt évtizedekben a gettókban sokszor tapasztalható volt a bűnözés és a társadalmi problémák koncentrálódása.
3. A második világháború idején számos zsidó embert zártak be gettókba, mielőtt továbbították őket a koncentrációs táborokba.
4. A hip hop kultúra gyökerei a gettókból erednek, ahol az afro-amerikai közösség tagjai saját szubkultúrát alakítottak ki.
5. Az utazás során véletlenül eltévedtem egy városi gettóban, és bizony kissé megijedtem attól, amit láttam.
6. A gettón belül nagyon kevés lehetőség nyílik az oktatásra és munkalehetőségekre, ami tovább mélyíti a társadalmi egyenlőtlenségeket.
7. Az elmúlt években több kezdeményezés indult, hogy megpróbálják újjáéleszteni és fejleszteni a gettókban lévő infrastruktúrát és javítani az ott élők életminőségét.
8. Bár sok előítélet és sztereotípia kering a gettókkal kapcsolatban, fontos megérteni, hogy nem minden gettó ugyanolyan, és sok tehetséges és ambiciózus ember él bennük.
9. A gettóban felnőtt emberek gyakran kreatív megoldásokkal találják meg a boldogságot és a siker útját, még a nehéz körülmények között is.
10. Az elmúlt évtizedekben több dokumentumfilm készült a gettókról, amelyek segítettek felhívni a figyelmet a szegregált közösségek problémáira.

Rokonértelmű szavak

nyomortelep, szegénynegyed, slum, elhanyagolt városrész, rossz környék

Fonetikus átírás

[ˈɡɛtoː]

Betűrendben közeli szavak

gesta, gesztenyeszín, gesztikulál, gesztor, gesztus, gettó, géz, gezemice, gézengúz, giccses, gida,