JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

folklór

folklór szó jelentése

A "folklór" szó eredete a francia "folklore" kifejezésből származik, amelyet először William John Thoms brit író használt 1846-ban. A magyar nyelvben a "folklór" fogalma az egyes népek hagyományait, néphitét, szokásait, mítoszait és mondáit jelenti. A folklór magában foglalja az átadott népi tudást és kultúrát, amely generációk során kialakult és továbbél a közösségekben. A folklórt elemzik és tanulmányozzák a néprajztudósok, akik kutatják a népi kultúra összetevőit, mint például az ének- és táncelemeket, vallásos rituálékat, babonákat, hiedelmeket, népmeséket és népköltészeti alkotásokat. A folklór fontos része a nemzeti identitásnak és sokszínűségnek, valamint segít megérteni egy adott társadalom életét és gondolkodásmódját. A folklór hagyományosan szóbeli formában terjedt, de ma már írott forrásokból is tanulmányozható. Az archaikus nyelvezet és a ritmusos mondatszerkezet gyakran jelen van a folklórban. A folklór jellemzője az is, hogy állandóan változik és alakul a közösség igényei, életmódja és társadalmi változások függvényében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A 'folklór' szó eredetét a skandináv nyelvekben találjuk, ahol "folkliv" vagy "folklore" formában fordul elő. Ez a kifejezés az 1800-as évek elején kezdett elterjedni Európában és Észak-Amerikában.

Az angol "folklore" szót először William Thoms használta 1846-ban, hogy egy új tudományágat jelentsen, amely a hagyományos néphit, -művészet és -kultúra tanulmányozásával foglalkozik. A "folk" szó jelentése "nép", míg a "lore" jelentése "ismeret" vagy "tan".

A 'folklór' kifejezés tehát az emberek közötti hagyományok, történetek, dalok, mondák és tárgyak összességét jelöli. Az etimológiai eredete arra utal, hogy ezek az ismeretek az emberek közötti informális átadás révén terjedtek és fejlődtek.

A folklór foglalkozik a népi hagyományokkal, mint például a babonák, népmesék, legendák, dalok és táncok. A kutatók gyakran járják az adott kultúra falvait vagy városait, interjúkat készítenek helyi lakosokkal és feljegyzéseket készítenek a hagyományokról.

A folklór tanulmányozása fontos szerepet játszik a kulturális identitás megőrzésében és az emberi tapasztalatok átadásában generációkon át. A folklór elemzése segít megérteni egy adott kultúra értékeit, hiedelmeit és identitását.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A folklór az egyik legfontosabb hagyományőrző kulturális jelenség.
2. Az országunkban számos folklór tánc és zenei csoport működik.
3. A folklórban gyakran megjelennek a regionális sajátosságok és népi motívumok.
4. A folklór a népi kultúra fontos eleme, amely generációkon át öröklődik.
5. A folklór hagyományosan a társadalom életének különböző területeit öleli fel, mint például a lakodalmas szokások vagy a karácsonyi rituálék.
6. Az óvodások ismerkednek meg először a folklórral, amikor népdalokat tanulnak.
7. A húsvéti locsolkodás is része a magyar folklórnak.
8. A népmesék és mondák is szerves részét képezik a folklórnak.
9. A folklór sokszor általános emberi tapasztalatokat és érzéseket közvetít.
10. Az UNESCO az immateriális kulturális örökség részének nyilvánította a magyar népi hagyományokat és folklórt.

Rokonértelmű szavak

népi hagyomány, néphagyomány, népkultúra, népművészet

Fonetikus átírás

[fɔlkloːr]

Betűrendben közeli szavak

földrész, földszint, földterület, főleg, fölényes, folklór, folklorista, follikulus, fölösleges, fölött, folt,