JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

föderalizmus

föderalizmus szó jelentése

A "föderalizmus" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A föderalizmus egy olyan politikai rendszer, amelyben az állam hatalma két szintre oszlik: a központi kormányzat és az alárendelt régiók vagy államok között. A föderáció tagjai önálló jogkörrel rendelkeznek az adott területükön belül, de bizonyos hatáskörök (pl. védelem, külpolitika) tekintetében közös döntéseket hoznak. A föderalizmus célja az állami hatalom megosztása és decentralizálása annak érdekében, hogy az egyes régiók vagy államok igényei jobban érvényesüljenek. A föderalizmus alkalmazása lehetőséget ad a kisebb területeknek vagy kulturális csoportoknak arra, hogy erősítsék autonómiájukat és védjék saját érdekeiket a központi hatalom túlzott beavatkozása ellen. Ezen túlmenően, a föderalizmus lehetővé teszi, hogy a különböző régiók vagy államok együttműködjenek közös célok elérése érdekében. Magyarországon nincs teljes mértékben kiépített föderális rendszer, de az elmúlt években egyre több hang szól a területi autonómia vagy a régiók erősítése mellett. Ez a megközelítés lehetővé tenné a helyi igények jobb érvényesülését és az ország kiegyensúlyozottabb fejlődését.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 2 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "föderalizmus" szó eredete a latin "foederis" szóból származik, ami "szövetség" vagy "egyezmény" jelentésű. A föderalizmus fogalma azonban nem csak a latin nyelvből ered, hanem a görög politikai gondolkodásra is visszavezethető.

A görögök az ókorban már alkalmaztak olyan politikai rendszereket, amelyekben különböző városállamok egymással szövetségi viszonyban álltak. Ezekben a rendszerekben a városállamok önállósága és autonómiája megmaradt, de közös ügyeikben együttműködtek. A görög "philia" (barátság) és "foedus" (szövetség) kifejezésekből alakult ki a föderális rendszer fogalma.

A modern föderalizmus kialakulása sokkal inkább a 18-19. századi történelmi eseményekhez köthető. Az Amerikai Egyesült Államok alapítói, mint például Alexander Hamilton és James Madison, nagy hatással voltak a föderalista gondolatok elterjedésére. Az Egyesült Államok Alkotmányának kidolgozása során fontos volt számukra az államszövetség kialakítása, amelyben az egyes államok megtartják önállóságukat, de közös ügyeikben együttműködnek.

A föderalizmus fogalma az európai politikai gondolkodásban is teret nyert a 19. század során, különösen a Német Szövetségi Köztársaságban és a Svájci Szövetségi Államban. A németek a "Bundesstaat" (szövetségi állam) kifejezést használták, míg a svájciak a "Föderális Állam" elnevezést alkalmazták. Ezekben az országokban a különböző tartományok vagy kantonok megtartották önállóságukat és törvényhozási jogkörüket, de központi szinten együttműködtek bizonyos ügyekben.

Az "föderalizmus" szó tehát az ókori görög és latin nyelvből származik, és a modern politikai rendszerekre való utalást alkalmazza.

Szófaja és helyesírása

Főnév

Példamondatok

1. A föderalizmus olyan politikai rendszer, amelyben a hatalom megoszlik a központi kormány és a tagállamok között.
2. Az Egyesült Államokban a föderalizmus erős szerepet játszik, mivel az államoknak saját törvénykezési joguk van.
3. Az Európai Unió egyfajta föderalista rendszerre épül, ahol az uniós intézmények és a tagállamok osztoznak a hatalmon.
4. A föderalizmusnak az az előnye, hogy lehetővé teszi a regionális autonómia megőrzését, miközben biztosítja a központi irányítást.
5. Svájcban a többnyelvűség miatt alkalmazzák a föderalizmust, hogy különböző nyelvű régiók önállóságukat és kultúrájukat megőrizhessék.
6. A föderalizmus segíti az erőteljes állami identitás megőrzését, mivel lehetőséget ad arra, hogy a tagállamok saját jogszabályokat hozzanak.
7. Németországban a föderalizmus fontos szerepet játszik az államszervezetben, mivel az ország 16 tartományra oszlik, amelyeknek jelentős befolyásuk van a politikában.
8. A föderalista elveket a 19. századi Amerikai Polgárháború után erősítették meg az Egyesült Államokban, hogy megakadályozzák a további konfliktusokat a déli és északi államok között.
9. Az Egyesült Államokban a föderalizmus lehetővé teszi az államoknak, hogy saját adópolitikát alakítsanak ki és maguk döntsenek a kérdésekben, mint például az egészségügy vagy az oktatás.
10. Az Európai Unióban folyik egy vita a föderalizmus mértékéről, mivel vannak olyan tagállamok, amelyek inkább a szuverenitást szeretnék megőrizni, mások pedig erősebb uniós intézményeket támogatnak.

Rokonértelmű szavak

szövetségi rendszer, szövetségi állam, szövetkezeti rendszer, konföderáció, szövetség, központi állam+körzeti önkormányzatok, szűk szövetség

Fonetikus átírás

/føːdɛrålizmus/

Betűrendben közeli szavak

fluxus, főbérlő, fóbia, föd, föderáció, föderalizmus, fodros, főépület, fog , fogad, fogadalom,