filoszemitizmus
filoszemitizmus szó jelentése
A "filoszemitizmus" szó a filozófiai és társadalmi jelenségek elemzésére használt fogalom, amely a zsidóság vagy a zsidók iránti előítéleteket és diszkriminációt vizsgálja. A filoszemitizmus kifejezés a "szemita" szóból ered, ami az ókori Kelet-Mediterráneumhoz tartozó népek nyelvét és kultúráját jelöli, ideértve például a zsidókat is. A filoszemitizmus egy olyan folyamatot jelent, amely során egyes emberek vagy társadalmi csoportok pozitív és elismerő attitűdöt mutatnak a zsidóság iránt. Ez lehet azért, mert elismerik a zsidók kulturális, tudományos vagy gazdasági hozzájárulását, vagy mert általánosságban támogatják az emberi jogokat és az egyenlőséget. Azonban fontos megjegyezni, hogy a filoszemitizmusnak is vannak vitatott vonatkozásai. Egyesek azt állítják, hogy ez a fajta pozitív attitűd valójában sztereotípiákon alapulhat, amelyek meghatározzák az emberek véleményét és viselkedését. Mások szerint pedig a filoszemitizmusnak is megvannak a maga negatív következményei, mivel az előítéletek és a diszkrimináció más formáit erősítheti. Összességében a filoszemitizmus egy olyan fogalom, amely a zsidósággal szembeni pozitív attitűdöket és elismerést vizsgálja, azonban vitatott kérdéseket vet fel az előítéletek és a diszkrimináció kontextusában.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "filoszemitizmus" szó eredetileg a "filo-" (görögül barát, szerető) és a "szemita" (a régi bibliai népek nyelvét és kultúráját jelölő kifejezés) szavak összetételéből áll. A kifejezés tehát azt jelenti, hogy valaki vagy valami pozitív véleménnyel vagy támogatással viseltetik a szemita népek iránt.
A "filoszemitizmus" fogalmának kialakulása és elterjedése az antiszemitizmus fogalmával párhuzamosan történt. Az antiszemitizmus a zsidók elleni előítéleteket, diszkriminációt és gyűlöletet jelenti. A filoszemitizmus ennek ellentéte, olyan attitűd, amelyben valaki pozitív érzelmekkel viseltetik a zsidók vagy más szemita népek iránt.
A filoszemitizmus fogalma a 19. században kezdett elterjedni, amikor az antiszemita mozgalmak erősödni kezdtek Európában. Sokan ebben az időszakban felismerték az antiszemitizmus veszélyeit és azokat támadták. A filoszemitizmus fogalma tehát arra utal, hogy valaki tudatosan ellenzi az antiszemita ideológiát és támogatást nyújt a szemita népeknek.
Etimológiailag tehát a "filoszemitizmus" kifejezés jelentése: "szeretet vagy barátság a szemita népek iránt". Ez egy ellentétpár az "antiszemitizmus" fogalmával, amely a zsidók és más szemita népekkel szembeni gyűlöletet és diszkriminációt jelenti.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A filoszemitizmus egy elfogadhatatlan ideológia, amely alapján a zsidók ellen irányuló gyűlöletet és diszkriminációt támogatják.
2. Sajnos még mindig vannak olyan emberek, akik filoszemitizmusra épülő összeesküvéselméleteket terjesztenek a zsidók világuralmáról.
3. A filoszemitizmusnak semmilyen helye nincs a modern társadalomban, hiszen minden ember egyenlő jogokkal és méltósággal rendelkezik függetlenül vallási vagy etnikai hovatartozásától.
4. Az antiszemita mozgalmak gyakran a filoszemitizmust használják ürügyként a zsidók elleni uszításhoz és erőszakhoz.
5. A filoszemitizmus elutasítása alapvető fontosságú az egyenlőség és a társadalmi béke előmozdításában.
6. A tolerancia és elfogadás elveinek erősítése segíthet legyőzni a filoszemitizmust és más gyűlöletideológiákat.
Rokonértelmű szavak
zsidóellenesség, antiszemitizmus, zsidógyűlölet
Fonetikus átírás
[fɪlosɛmitizmus]
Betűrendben közeli szavak
falcata, fantomkep, fatva, fenyposta, fidula, filoszemitizmus, fjord, fless, flexel, flow, fluktualo,