eugenika
eugenika szó jelentése
Az "eugenika" szó az emberi faj javításával, fejlesztésével foglalkozó tudományos és társadalmi irányzatot jelenti. A kifejezés a görög "eu" (jó) és "genos" (faj, leszármazás) szavakból ered, így jelentése "jó faj" vagy "jó leszármazás". Az eugenika elmélete és gyakorlata szerint a társadalomnak törekednie kell arra, hogy elősegítse a genetikailag kedvező tulajdonságokkal rendelkező egyének szaporodását és csökkentse a genetikai hibák terjedését. Az eugenika módszerei közé tartozhatnak például bizonyos emberek számára az utódok nemzésének ösztönzése, illetve a genetikai hibákkal rendelkező emberek nemzésének megakadályozása vagy korlátozása. Az eugenika története során azonban sokszor etikai és morális kérdések merültek fel, ezért a 20. században visszaszorult a gyakorlása és elfogadottsága.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "eugenika" szó az ógörög nyelvből ered, és két görög szóból áll össze: "eu" (jó) és "genos" (származás, nemzetség). Tehát a szó jelentése "jó származás" vagy "jó nemzetség".
Az eugenika fogalma a 19. században alakult ki, és Francis Galton brit tudós tekinthető annak alapítójának. Galton a rokonság tanulmányozásával és a genetika területén végzett kutatásaival próbálta megérteni, hogyan lehetne javítani az emberi fajt. Az eugenika elmélete szerint az emberi génállomány javítása lehetséges lenne azáltal, hogy előnyös tulajdonságokkal rendelkező emberek párosulnak egymással, míg hátrányos tulajdonságokkal rendelkezőknek csökkenteni kellene a szaporodási esélyeit.
Az eugenika népszerűsége a 20. század elején növekedett, és több országban elfogadtak olyan törvényeket és politikákat, amelyek támogatták az eugenikus intézkedéseket. Ezek közé tartozott például sterilizáció, elmebeteg vagy fogyatékos emberek kötelező sterilizálása, illetve fajok közötti házasságok tiltása. Az eugenika elmélete azonban nagy vitákat váltott ki, és a náci Németországban a fajelméletre hivatkozva emberek tömeges megsemmisítését is eredményezte.
Az eugenika koncepciója és gyakorlata az emberi jogok megsértésének és etikai aggályoknak számított, ezért a második világháború után egyre kevésbé népszerűvé vált. Napjainkban az eugenika gyakorlatilag elfogadhatatlannak tekintett, és a tudományos közösség inkább a genetikai kutatásra és az orvostudomány fejlődésére koncentrál, hogy segítsen megszüntetni vagy kezelni a genetikai betegségeket.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A eugenika a gének manipulálásával foglalkozó tudományág.
2. Az eugenika célja az emberi faj javítása és fejlesztése.
3. Az eugenika elmélete szerint a génállomány javítása pozitív hatást gyakorolhat a társadalomra.
4. Az eugenika támogatói szerint az embereknek joga van kiválasztani, hogy milyen tulajdonságokkal születhetnek meg.
5. Az eugenika ellenzői szerint ez a tudományág etikailag aggályos és veszélyes lehet.
6. A XX. században néhány országban az eugenika politikai rendszer része volt.
7. Az eugenika elveit Hitler is felhasználta a náci Németországban.
8. Napjainkban az eugenika kutatása és alkalmazása sok országban tiltott vagy korlátozott.
9. Az eugenikai programok gyakran vitákra és emberi jogi kérdésekre adnak okot.
10. Az eugenika témája fontos etikai és morális kérdéseket vet fel a modern társadalomban.
Rokonértelmű szavak
rasszahigiénia, fajtisztaság, fajjavítás, fajfejlesztés, fajbiológia
Fonetikus átírás
/jʊˈd͡ʒɛnɪkə/
Betűrendben közeli szavak
eucharisztia, eudaimónia, eufemizmus, eufória, eufórikus, eugenika, eunuch, eutanázia, eutrofizáció, évad, evakuál,