JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

essze

essze szó jelentése

Az „esszé” szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az esszé egy olyan írásforma, amelyben az író szabadon megfogalmazza gondolatait, érzéseit, véleményét vagy érveit egy adott témával kapcsolatban. Az esszé a szubjektív gondolkodást és kifejezést helyezi előtérbe, így nem csupán tények bemutatására vagy objektív információk közlésére szolgál. A magyar nyelvben az esszé fogalma a 19. században kezdett elterjedni, elsősorban az irodalom és a publicisztika területén. Az esszéírás lehetőséget ad az írónak arra, hogy saját hangját és stílusát megtalálja, valamint hogy reflektáljon a világra és az emberi tapasztalatra. A témák sokfélesége miatt az esszék lehetnek filozófiai, irodalmi, társadalmi vagy akár politikai jellegűek is. Az esszé általában rövid terjedelmű írás, amelyben a szerző bevezetőt ír a témáról, majd általában több fejezetben vagy pontban fejti ki gondolatait. Az esszék gyakran elmélkedő jellegűek és reflektálnak az emberi létezés, a társadalom, a művészet vagy más fontos kérdések iránti érdeklődésre. Az esszé fogalma tehát egy olyan szövegtípust takar, amelyben az író szabadon és szubjektíven fejezi ki gondolatait és érzéseit egy adott témáról. Az esszék lehetőséget adnak az írónak arra, hogy saját hangjukat megtalálják, valamint hogy reflektáljanak a világra és az emberi tapasztalatra.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "esszé" szó eredete a francia "essayer" igére vezethető vissza, ami "megpróbálni" vagy "kísérletezni" jelentést hordoz. Ez az igekötő, mint a "szeretnék" vagy "próbálom", a latin "exagium"-ból származik, ami "mérlegelés" vagy "vizsgálat" jelentést hordoz.

Az esszé fogalmának kialakulása és elterjedése azonban nemcsak a szó eredetén alapul, hanem a műfaj történetén is. Az esszé eredetileg egy rövid, kifejező írásformát jelölt, amelyben az író saját gondolatait és érzéseit fejezi ki egy adott témával kapcsolatban. Michel de Montaigne, a francia író és filozófus tekinthető az esszé műfajának egyik úttörőjének. Ő a 16. században írt esszéket, amelyekben személyes tapasztalatait és gondolatait osztotta meg olvasóival.

Az esszé műfaja az idő során továbbfejlődött és diverzifikálódott. Manapság az esszé lehet akadémiai jellegű, kutatási célú vagy éppen irodalmi alkotás formájában megjelenő írás. Gyakran használják az oktatásban is, ahol diákoknak gyakorlatot ad az önálló gondolatok kifejezésében és fejleszti az íráskészségüket.

Az esszé szó etimológiája tehát egyértelműen francia eredetű, de az írói műfaj kialakulása és elterjedése számos tényezőhöz köthető, amelyek a történelem során alakultak ki és változtatták meg annak jelentését és formáját.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az irodalomórán esszét kellett írnom a kedvenc könyvemről.
2. A diákoknak egy esszében kellett bemutatniuk, hogyan képzelik el a jövőt.
3. A tanár sikeresen értékeltette az esszéimet a kultúráról és művészetről.
4. A diákoknak házi feladatként egy rövid esszét kellett írniuk az emberi jogok fontosságáról.
5. Az irodalmi versenyen az én esszém nyert első helyet a magyar költészet témakörében.
6. Az esszéírást gyakorolva fejlesztettem a gondolkodásomat és az íráskészségemet.
7. Az egyetemen több oldalas esszét készítettünk a környezetvédelemről és fenntarthatóságról.
8. Az esszémben megpróbáltam megmagyarázni, miért fontos olvasni a fiataloknak.
9. A középiskolai évek alatt több alkalommal kellett esszét írnom irodalmi művekről és szerzőkről.
10. Az esszém címe: "Az internet hatása az emberi kommunikációra".

Rokonértelmű szavak

kompozíció, tanulmány, dolgozat, írás, cikk, jegyzet

Fonetikus átírás

Az "esszé" szó fonetikus átírása az angolban a következőképpen hangzik: [ˈɛseː].

Betűrendben közeli szavak

fellegvar, okorfarkkoro, szoloskert, kiskutya, macskako, essze, tyukketrec, igenev, kantar, asatas, sorbet,