JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

ergonómia

ergonómia szó jelentése

Az "ergonómia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az emberi tevékenység és környezet közötti hatékony és egészséges kapcsolatot vizsgáló tudományágat jelenti. Az ergonómia foglalkozik az emberi test anatómiai és fiziológiai tulajdonságaival, valamint a munkafolyamatok, termékek és környezetek tervezésével, hogy azok megfelelően illeszkedjenek az emberi szükségletekhez és korlátokhoz. Célja, hogy javítsa a munkavállalók komfortját, biztonságát és hatékonyságát, valamint csökkentse a munkahelyi sérüléseket és betegségeket. Az ergonómia alkalmazása segít optimalizálni a munkakörülményeket és növelni a termelékenységet.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "ergonómia" szó eredete a görög nyelvből származik. Az "ergon" jelentése munka vagy tevékenység, míg az "onomia" jelentése törvény vagy szabályozás. Tehát az ergonómia szó összetételének jelentése a "munka törvénye" vagy a "munka szabályozása".

Az ergonómia fogalma az 1940-es években alakult ki, amikor a második világháború során a repülőgép- és fegyvergyártásban dolgozó munkások hatékonyabb és biztonságosabb munkakörülményeket igényeltek. Az ergonómia célja az volt, hogy a munkaterületeket és eszközöket olyan módon tervezzék és alkalmazzák, hogy azok megfeleljenek az emberek fizikai és mentális képességeinek, csökkentsék a túlzott terhelést, minimalizálják a sérülés kockázatát és javítsák a teljesítményt.

Az ergonómia elvei továbbfejlődtek az évek során, és kiterjedt más területekre is, mint például az irodai munkahelyek, járművek, háztartási eszközök stb. Ma már nemcsak a fizikai aspektusokat, hanem az emberek pszichológiai és érzelmi igényeit is figyelembe veszik az ergonómiában.

Összességében az ergonómia szó eredete a görög "ergon" és "onomia" szavakból származik, ami a "munka törvényét" vagy a "munka szabályozását" jelenti. Az ergonómia fogalma az 1940-es években alakult ki a munkakörülmények javítása és az emberek fizikai és mentális képességeinek figyelembevétele céljából.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az ergonómia a munkakörnyezet optimalizálásával foglalkozik, hogy minimalizálja a munkavégzés során jelentkező fizikai terhelést.
2. A modern irodákban az ergonómiai szempontok alapján tervezett bútorok és eszközök segítik a dolgozók kényelmét és egészségét.
3. Az ergonómiai elveknek köszönhetően a számítógépes munkahelyeken csökkenthetőek a hátfájdalmak és az ízületi problémák.
4. Az autóiparban is fontos szerepe van az ergonómiának, hiszen az autók utasterének tervezése során figyelembe veszik a vezető és utasok kényelmét és biztonságát.
5. Az ergonómiai tanácsadók segítenek a vállalatoknak megfelelő munkakörnyezetet kialakítani, ami hozzájárulhat a dolgozók hatékonyságához és jólétéhez.
6. A megfelelő ergonómiai beállításokkal elkerülhetőek a hosszabb távú egészségügyi problémák, mint például a derékfájdalom vagy a kar- és nyakfájdalom.
7. Az ergonómiai szempontokat figyelembe véve tervezett sportfelszerelések és cipők csökkenthetik a sportolók sérülésének kockázatát.
8. Az ergonómiai megoldások segítségével javítható a munkavállalók koncentrációja és produktivitása.
9. Az ergonómiai szempontokat figyelembe véve tervezett konyhai eszközök könnyebbé és biztonságosabbá tehetik a főzést és sütést.
10. Az ergonómiai elveket alkalmazva tervezett baba- és gyerekfelszerelések biztosítják a gyermekek testi fejlődését és biztonságát.

Rokonértelmű szavak

kényelem, hatékonyság, munkavégzési komfort, ergonómikus kialakítás, testtartás, munkahelyi egészségvédelem

Fonetikus átírás

[ɛrgonomiɒ]

Betűrendben közeli szavak

ereszkedő, eretnek, érett, érettségizik, ergo, ergonómia, ergonomikus, érhálózat, érkezik, erkölcs, erkölcstan,