JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

egy-ket

egy-ket szó jelentése

Az "egy-két" egy összetett szó, amely két szóból áll: "egy" és "két". A jelentése és fogalma a következő: 1. Jelentése: Az "egy-két" kifejezés azt jelenti, hogy valami kevés, alacsony mennyiségű vagy kis mértékű. Általában arra utal, hogy valami nem túl jelentős vagy figyelemre méltó. Ez a kifejezés gyakran használják, amikor valami apró dologról vagy cselekedetről beszélünk. 2. Fogalma: Az "egy-két" fogalma magában foglalja az egyetlen egységet és a kettőt. Jelzi az alacsony mennyiséget vagy értéket, de nem pontosan meghatározott vagy konkrét számot. Például, ha azt mondjuk, hogy "egy-két ember jött el", akkor arra gondolunk, hogy csak néhány ember érkezett, de pontosan nem tudjuk hányan. Az "egy-két" tehát egy olyan kifejezés és fogalom a magyar nyelvben, amely arra utal, hogy valami kevés vagy apró mértékű, de nem ad pontos számot vagy mennyiséget.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 2)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "egy-két" kifejezés a magyar nyelvben egy olyan szókapcsolat, amely azt jelenti, hogy valami nagyjából egy vagy két darabot jelent. Eredetileg ez a kifejezés valószínűleg a számnévszerűség hatására alakult ki.

Az "egy" szó eredeti jelentése magyarul is az "egy darab" vagy "valami", tehát a legkisebb számértéket jelölte. Az idők folyamán azonban átvette a "helyettesítő névmás" funkciót is, és használható lett többes számokban is.

A "két" szó pedig egyszerűen a "kettő" rövidítése, ami azonos jelentéssel bír: két darabot vagy kettőt jelöl.

Ezzel együtt az "egy-két" kifejezés olyan informális beszédben jellemző, amikor nem pontos mennyiségről van szó, hanem csak nagyságrendi becslést adunk meg. Például: "Gondolom, egy-két liter víz elég lesz." Azt sugallja, hogy valahol az egy és kettő közötti mennyiségre van szükség.

Fontos megjegyezni, hogy az etimológiai elemzés során az "egy-két" szókapcsolatot nem lehet egyértelműen meghatározni, mivel ez egy általánosan elfogadott kifejezés, ami a nyelvhasználat idővel alakult ki.

Szófaja és helyesírása

határozószó

Példamondatok

1. Egy-két barátommal elmentünk moziba.
2. Egy-két szóval megpróbáltam kifejezni a gondolataimat.
3. Egy-két könyvet kikölcsönöztem a könyvtárból.
4. Egy-két tyúkot tartunk a hátsó udvarban.
5. Egy-két dolog még hiányzik a bevásárlólistáról.
6. Egy-két perc múlva elindulunk.
7. Egy-két napig pihenésre van szükségem.
8. Egy-két kérdést fel kell tenned az előadónak.
9. Egy-két ember érti csak igazán a művészetet.
10. Egy-két autó áll a parkolóban, de nagyon kevesen vannak.

Rokonértelmű szavak

pár, néhány, kevés, egy-két darab, egy-két példány

Fonetikus átírás

[eɟ-keːt]

Betűrendben közeli szavak

dimbes-dombos, donacio, donor, dul-ful, egy-egy, egy-ket, egyre-masra, elobb-utobb, epi-, erre-arra, eszem-iszom,