JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

diszgráfia

diszgráfia szó jelentése

A diszgráfia a magyar nyelvben a kézírási zavar egyik formáját jelenti. Ez egy olyan tanulási nehézség, amelyben a gyermek vagy felnőtt nehezen tudja megfelelően leírni a betűket és szavakat. A diszgráfia esetén a kézírás olvashatatlan, nehézkes és esetenként nehezen értelmezhető lehet. A diszgráfia jellemzője, hogy a személynek nehézségei vannak az íráshoz szükséges finommotoros készségekkel, koordinációval és irányítással. A betűk alakjának és méretének egyenetlenek lehetnek, az írás lehet túl nagy vagy túl kicsi. Gyakran előfordulhatnak helyesírási hibák, tévesztések vagy kihagyások is. A diszgráfia nem befolyásolja az intelligenciát, de mégis komoly akadályt jelenthet az iskolai teljesítményben és az írásbeli kommunikációban. A diszgráfia kezelése többféle terápiás módszerrel történhet, amelyek közül néhány példa lehet: kézírás-fejlesztő gyakorlatok, finommotoros tréningek, ergoterápia vagy pszichológiai tanácsadás. A korai felismerés és intervenció segíthet a diszgráfiával élő személynek a kézírása javításában és az írási nehézségek leküzdésében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "diszgráfia" szó a görög "dys-" (ami azt jelenti, hogy zavaros vagy nehéz) és a "gráphein" (ami azt jelenti, hogy írni) szavakból ered. Tehát összetételben a "diszgráfia" azt jelenti, hogy nehézségekkel küzd az írás terén.

A diszgráfia egy specifikus tanulási zavar, amely az íráskészség hiányosságait jelenti. Az etimológiai eredete mellett a betegség kialakulását is meg kell vizsgálni. A diszgráfia gyakran genetikai vagy örökletes tényezők, valamint agyi sérülések vagy fejlődési rendellenességek következtében alakulhat ki. Ez az állapot befolyásolhatja az egyén képességét az olvasható és érthető kézírás kifejlesztésére.

A diszgráfia tünetei közé tartozhat a rossz kézírás, betűformák hibái, helyesírási hibák és nehézségek az írással kapcsolatos motoros készségekben. Kezelése általában pedagógiai módszerekre és terápiákra épül a gyermek íráskészségének fejlesztése érdekében.

Összefoglalva, a "diszgráfia" szó eredetét és kialakulását az írás nehézségét jelentő görög szavakból lehet következtetni, és olyan állapotot ír le, amelyben az egyénnek problémái vannak az olvasható kézírással.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A diszgráfia egy tanulási zavar, amely a helyes írásképességet érinti.
2. Az iskolában sok gyerek küzd diszgráfiával, ami megnehezíti számukra a szövegalkotást.
3. A diszgráfia miatt nehézségei vannak az általános iskolásoknak a helyes betűk és szavak leírásával.
4. A diszgráfiás diákoknak speciális támogatásra van szükségük az íráskészségük fejlesztéséhez.
5. A diszgráfia nem befolyásolja az intelligenciát, csak az írásbeli kifejezőkészséget.
6. Az olvasásban nem jelentkezik probléma a diszgráfia esetén, csak az írás terén.
7. A diszgráfia kezelésekor fontos a türelem és a fokozatos fejlesztés, hogy a diák megtanuljon hatékonyan írni.
8. Jellemző tünetei a helytelen betűrendezés, betűformák váltakozása és az írás nehézkessége.
9. A diszgráfia korai felismerése segít időben beavatkozni és hatékonyan kezelni a problémát.
10. Az egyénre szabott módszerek és technikák segítenek a diszgráfiával élő diákoknak sikeresen megtanulni írni.

Rokonértelmű szavak

írási nehézség, írási zavar, diszlexia

Fonetikus átírás

/diʃɡraːfiɑ/

Betűrendben közeli szavak

díszebéd, diszfágia, diszfázia, diszfória, diszfunkció, diszgráfia, diszharmónia, diszharmónikus, díszít, díszítés, diszjunkció,