deizmus
deizmus szó jelentése
A 'deizmus' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A deizmus egy vallásfilozófiai irányzat, amely szerint Isten létezése igazolható az ész és a tapasztalat által, ugyanakkor azt állítja, hogy Isten nem avatkozik be a világ eseményeibe. A deista elképzelése szerint Isten teremtette meg a világot, de nem tartja fenn vagy irányítja azt. A deizmus elutasítja a szervezett vallások dogmáit és lelkipásztorok közvetítő szerepét, helyette inkább az emberi értelemre és megfigyelésre épít. A deizmusban nincs helye csodáknak, isteni kinyilatkoztatásnak vagy isteni beavatkozásnak. A hívők általában hisznek az emberi szabadságban és erkölcsi értékekben, de nem tekintik ezeket vallási vagy isteni eredetűnek. A deista gondolkodók gyakran hajlanak a természettudományokra és a racionalitásra. A 'deizmus' szó maga a latin "deus" (isten) szóból ered, jelentése pedig "Istenre vonatkozó".
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "deizmus" szó a latin "deus" (isten) szóból ered, ami azt jelenti, hogy az istenre vagy istenekre való hitet vagy vallást jelent. A deizmus kifejezés először a 17. században jelent meg, amikor a világi racionalizmus és a tudományos gondolkodás terjedése miatt egyre többen kezdtek el kételkedni a hagyományos vallási dogmákban.
A deizmus olyan filozófiai és vallási irányzat, mely szerint Isten létezik, de nem avatkozik be a világ ügyeibe. A deisták szerint Isten alkotta meg a világot és az emberi létet, de ezután eltávolodott tőlünk, így nincs közvetlen kapcsolatunk vele. Az isteni beavatkozás és csodák tagadása jellemző erre az irányzatra.
A deizmus gyökerei visszavezethetők az ókori görög és római filozófiákhoz is. Például az ókori filozófusok közül Plató és Aristotelész is foglalkozott isteni létezés kérdésével, bár nem feltétlenül ugyanabban a kontextusban, mint ahogy ma értjük.
A deizmus népszerűsége főként az Európai Felvilágosodás idején, a 17. és 18. században nőtt meg, amikor a tudományos és filozófiai fejlődés hatására egyre többen kezdtek el kételkedni a hagyományos vallási dogmákban és az egyház hatalmában. Sok deista a természet rendjét és törvényeit tekintette Isten megnyilvánulásának, és úgy gondolta, hogy az embernek csak a természeti törvények megismerése és követése által lehet érdemes életet élni.
Ma a deizmus továbbra is létezik, bár kevésbé elterjedt vallási irányzatnak számít. Sokan inkább az agnoszticizmust vagy az ateizmust választják, de még mindig vannak olyanok, akik hisznek egy transcendentális istenben, de nem tartják fontosnak vagy lehetségesnek az isteni beavatkozást a világban.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A deizmus egy vallásos filozófiai irányzat, amelyben Isten létezése elfogadott, de a vallási dogmákat elutasítják.
2. A deizmus szerint Isten teremtette a világot, majd háttérbe vonult és nem avatkozik be az emberi ügyekbe.
3. Az 18. századi felvilágosodás idején sokan a deizmus mellett tették le a voksukat, mert úgy gondolták, hogy az emberi értelem és tudomány képes megmagyarázni a világot.
4. A deizmus hívei hisznek Istenben, de tagadják a csodákat és a természetfeletti beavatkozást.
5. A deisták gyakran hangsúlyozzák az egyéni szabadságot és önrendelkezést, hiszen nem tartják szükségesnek a vallási intézmények közvetítő szerepét.
6. A deizmus korábban nagy hatással volt az állam és a társadalom viszonyára, hiszen a világi törvényeket tekintették mérvadónak.
7. Sok híres gondolkodó, mint például Voltiare és Thomas Jefferson is deista volt.
8. A deizmus alapelvei szerint minden embernek joga van saját meggyőződéséhez és vallásának gyakorlásához.
9. A deizmus ma is létező vallási irányzat, bár kevésbé elterjedt és befolyásos, mint korábban volt.
10. A deizmus szellemiségét sokszor megtalálhatjuk a humanista és racionalista gondolkodásban.
Rokonértelmű szavak
teizmus, istenhit, istenhívő, istenhisztéria, istenhívő, vallási hit
Fonetikus átírás
[dɛjzmus]
Betűrendben közeli szavak
dehogyis, dehogynem, dehonesztál, dehonesztáló, deixis, deizmus, déjá vu, déjá_vu, deka, dekabrista, dekád,