JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

cseleszta

cseleszta szó jelentése

A "cseleszta" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "cseleszta" egy melléknévből képzett főnév, melyet általában valamilyen ravaszságot, furfangot, fortélyt jelent. A szó használata negatív vagy semleges értelemben is történhet, attól függően, hogy milyen kontextusban használják. Például: "Az ellenfél nagyon cselesztás taktikát alkalmazott a mérkőzés során." Ez azt jelenti, hogy az ellenfél ravaszságot vagy furfangot alkalmazott a játék során. A "cseleszta" szó tehát olyan tevékenységet vagy viselkedést ír le, amely különösen ügyességet vagy találékonyságot igényel. Gyakran kapcsolódik az olyan helyzetekhez, amikor valaki megpróbál valamit elérni vagy kijátszani másokat. Fontos megjegyezni, hogy a szó használata nem mindig pozitív értelemben történik, hiszen ravaszságot vagy csalást is kifejezhet.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "cseleszta" szó eredete és kialakulása a magyar nyelven történt. Az etimológiája nem teljesen egyértelmű, de a szó valószínűleg a "csele" igéből képzett melléknévből, vagyis a "cseles" szóból származik. A "csele" jelentése "intézkedik, cselekszik, megtesz valamit".

A "cseleszta" szó először az 1800-as években bukkant fel a magyar irodalomban. Egyes források szerint a szó eredetileg a cigányok között kezdte terjedni, majd később került át a magyar nyelvbe.

A "cseleszta" jelentése az idők során is változott. Kezdetben általában pozitív értelemben használták, hogy valaki ügyesen és ravaszul intézkedik vagy cselekszik. Később azonban negatívabb árnyalatot kapott, és olyan viselkedést jelentett, amely manipulációval vagy álnoksággal jár.

Összességében tehát a "cseleszta" szó egy magyar eredetű kifejezés, amely az idők során változott jelentése és árnyalatai miatt.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kisfiú nagyon cselesz volt, mindig új trükköket talált ki.
2. Az állatok is tudnak cselesz lenni, amikor elrejtőznek vagy megtévesztik a ragadozókat.
3. A tolvajok mindig cselesz módon próbálják kiszemelni a célpontjaikat.
4. A diákok összeálltak, hogy cselesz módon átverjék a tanárt a dolgozaton.
5. A történet főhőse mindig megoldja a problémákat egy kis cselesz segítségével.

Rokonértelmű szavak

furfang, fortély, ravaszság, trükk, cseltelenkedés, fondorlat, ravaszkodás, szélhámosság

Fonetikus átírás

[ˈt͡ʃɛlɛstɒ]

Betűrendben közeli szavak

csege, csekély, csekkfüzet, cseléd, cselekvés, cseleszta, csemege, csempész , csen, csend, csendélet,