cinober
cinober szó jelentése
A "cinóber" egy vörös ásvány, amely higany-szulfidból (HgS) áll. Az ásvány neve a latin "cinnabaris" szóból ered, ami azt jelenti, hogy "kínai vörös". A cinóbert már az ókori Egyiptomban és Kínában is használták festékek készítésére, valamint a higany előállítására. A magyar nyelvben a cinóber szó gyakran használják a vöröses szín vagy a vörös festék megnevezésére is. Emellett a cinóber neve összefonódott a véraláfutásokkal vagy vérrel kapcsolatos képekkel is, mivel az ásvány intenzív vörös színe miatt sokszor használták ilyen jelzőként. A gyógyszeriparban a cinóberek készítéséhez használnak, amelyeket például vérszegénység vagy különböző májbetegségek kezelésére alkalmaznak. Azonban fontos megemlíteni, hogy a cinóber nagyon mérgező anyag, ezért az óvatosság és az előírások betartása elengedhetetlen az alkalmazása során.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "cinóber" szó eredetileg a latin "cinnabaris" szóból származik, amelyet az ókori rómaiak használtak. A cinnabaris kifejezés valószínűleg az ógörög "kinnabari" szóból ered, amelyet az ókori görögök használtak a cinóberre.
A cinóber egy vörös ásvány, amelynek fő összetevője a higany-szulfid (HgS). Már az ókorban ismert volt és felhasználták festékanyagként. A cinóber neve a latin "cinnabaris" szóból ered, amely valószínűleg a perzsa "zanjifrah" vagy a sanszkrit "shankha-parna" kifejezésekből alakult ki. Mindkét kifejezés a cinóberre utalhatott.
A cinóbert főként az ókorban és középkorban használták festékanyagként. Később azt is felfedezték, hogy a cinóberből higanyat lehet előállítani, és higanybányászat céljából is megkezdték kitermelését.
Egyes források szerint a cinóber szavának eredete lehet az arab "zenjifrah" vagy a perzsa "zanjifrah" szavakban található. Ezek az arab és perzsa szavak a cinóberre utalnak, és valószínűleg az ókori rómaiakhoz jutottak el a kereskedelem révén. Egy másik elmélet szerint a szó eredete a sanszkrit "shankha-parna" szóban található, amelynek jelentése "kagylólemez" vagy "fülbevaló". Ez utalhat a cinóber jellegzetes fényes vörös színére.
Összefoglalva, a cinóber szó eredetileg a latin "cinnabaris" szóból származik, amelyet az ókori rómaiak használtak. A cinnabaris valószínűleg az ógörög "kinnabari" szóból ered, amelyet az ókori görögök használtak a cinóberre. Az ókorban és középkorban a cinóbért festékanyagként használták, majd később felfedezték, hogy higanyat lehet előállítani belőle.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A cinóber egy vöröses árnyalatú, fémes ásvány.
2. A cinóbert régóta használják a festőiparban piros pigmentként.
3. A kínai tradícióban a cinóber jelképezi a boldogságot és az életenergiát.
4. Az ókori rómaiak is használták a cinóbért szépségápolási célokra.
5. Az egészségügyben a cinóber hagyományosan használták vérnyomáscsökkentő szerként.
6. A cinóbér bányászata és feldolgozása nagyon veszélyes lehet a magas higanytartalma miatt.
7. A történészek szerint a cinóber volt az első olyan ásvány, amelyet az emberiség gyakorlati célokra használt.
8. Az antik mitológiában a cinóber az istenek vére volt, és varázslatos tulajdonságokkal rendelkezett.
9. A kémiai iparban a cinóbért higanyforrásként használják.
10. A cinóber ritka ásvány, és értékes gyűjtemények része lehet.
Rokonértelmű szavak
merkúrvermilion, cinnober, cinabarit
Fonetikus átírás
/siˈnoːbɛr/
Betűrendben közeli szavak
ostabla, burok, plusz, tengely, vizesnyolcas, cinober, hivatal, szadizmus, disznool, jolesik, orveny,