JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

brunch

brunch szó jelentése

A "brunch" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "brunch" egy angol eredetű kifejezés, amely a reggeli (breakfast) és az ebéd (lunch) szavak összevonásából keletkezett. Ez egy olyan étkezési forma, amelyet általában későbbi időpontban, délelőtt vagy kora délután fogyasztanak. A brunch általában tartalmazza a reggelire jellemző ételeket, például tojást, péksüteményeket, gyümölcsöket és müzlit, valamint az ebédre jellemző fogásokat, mint például levest, salátát, szendvicset vagy sült húst. A brunch egyfajta "reggeli-ebéd" kombinációja, amely lehetőséget ad arra, hogy korábban keljen az ember és egy hosszabb alvás után egyből az étkezéssel kezdje a napot. Emellett ideális választás lehet hétvégén vagy ünnepnapokon, amikor több idő áll rendelkezésre az étkezésre és a lazításra. A brunch jellegzetesen lazább hangulatú étkezési forma, amelyet barátokkal vagy családdal közösen fogyaszthatunk el egy kellemes helyen vagy otthon. Általában büfé rendszerben kínálják, ahol a vendégek válogathatnak az étel- és italfajták közül. A brunch menüje lehet egyszerűbb vagy akár gazdagabb is, attól függően, hogy milyen ételeket és italokat szeretnénk fogyasztani. Összességében a brunch egy kellemes és lazító étkezési forma, amely lehetőséget ad arra, hogy élvezhesd a reggeli és az ebéd ízeit egy időben, miközben időt tölthetsz szeretteiddel.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "brunch" szó eredete és kialakulása a 19. századra vezethető vissza. A szó az angol "breakfast" (reggeli) és "lunch" (ebéd) szavak összevonásából keletkezett.

A brunch fogalma először 1895-ben jelent meg egy angol újságban, a Hunter's Weekly-ben. A cikk szerzője, Guy Beringer azzal érvelt, hogy a hétvégi reggelik túl korán vannak, és sok ember inkább aludna tovább. Ezért javasolta, hogy legyen egy új étkezési forma, amely a reggelit és az ebédet ötvözi, és későbbi időpontban kerül elfogyasztásra.

A brunch fogalma és gyakorlata azonban csak az 1930-as évektől lett népszerűbb. Ekkor terjedt el Amerikában és Európában is. Az éttermekben és otthonokban egyaránt kedvelt lehetőséggé vált, mivel lehetővé tette az embereknek, hogy lazábban vegyenek részt az étkezésben, és pihenjenek a hétvégi teendők után.

Az "ebédreggeli" vagy "késői reggeli" jelentésű brunch ma már nagyon elterjedt világszerte, és többnyire hétvégi tevékenységként tekintünk rá. A brunch étkezési forma a reggeli és az ebéd közötti időszakban történik, és általában gazdagabb, több fogást tartalmazó ételt jelent, mint a hagyományos reggeli.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Ma reggel bruncholunk a kedvenc kávézónkban.
2. A hétvégén szeretek lazítani és egy kiadós brunchot enni.
3. A legjobb barátnőmmel találkoztam brunchra, hogy beszélgethessünk.
4. A brunchon mindig van tojásrántotta és bacon is.
5. A szombati brunchra friss croissantokat és gyümölcsöket vásároltam.
6. A különleges alkalmakra szeretünk luxusbrunchot tartani otthon.
7. A városban rengeteg helyen lehet finom brunchot enni.
8. Az új étteremben nagyszerű brunch menüvel várnak minket.
9. A vasárnapi brunch a család összes tagját összehozza.
10. A reggelihez képest a brunch kicsit későbbi időpontban van.

Rokonértelmű szavak

reggeliző, délelőttiző, késői reggeli

Fonetikus átírás

/brʌntʃ/

Betűrendben közeli szavak

boomer, booze, brain drain, brainstorming, brant, brunch, btw, buborektea, bulvarsajto, bullying, bungee jumping,